Hírek

Május 01. 15:00 Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Klasszikus kedvencek 2019 – Spanyol fiesta
Van programja május 1-jére? Immár hatodik éve hozza el legnépszerűbb klasszikusait a Müpába a Klasszik Rádió 92.1 - idén az Óbudai Danubia Zenekar előadásában a spanyol klasszikus zene színe-javát vonultatja fel. A friss és könnyed műsort hangszeres és táncos szólisták teszik még különlegesebbé, a koncerten Hámori Máté vezényel.
Követve a korábbi évek telt házas Klasszikus kedvencek koncertjeinek koncepcióját - a 2017-es Italia Bella és a tavalyi God Save the Queen! című műsor után - Spanyol fiestával folytatódik a sorozat. A több mint huszonöt éves múltra visszatekintő Óbudai Danubia Zenekar missziójának tekinti, hogy az értékes zenét minél több emberhez juttassa el. Hasonló küldetéssel indult a Klasszik Rádió 92.1, amely 2009 óta sugározza a különböző korok legkedveltebb klasszikus műveit, az operáktól a szimfóniákig, beleértve napjaink legnépszerűbb filmzenéit is.
Jane Monheit és a Budapest Jazz Orchestra
A két Grammy-jelölést is bezsebelt Jane Monheit népszerűsége a tengerentúlon Diana Kralléval vetekszik. Ella Fitzgerald örökségének egyik legavatottabb letéteményeseként ezúttal a 20 éves Budapest Jazz Orchestra kíséretében igézi meg a Müpa közönségét.
Jane Monheit népszerűsége a tengerentúlon Diana Kralléval vetekszik, ideje hát, hogy itthon is minél többen megismerjék művészetét, amelyet eddig két Grammy-jelöléssel ismertek el. Már bemutatkozó lemeze - amelyen Kenny Barron, Ron Carter és Lewis Nash kísérte - is több mint egy éven át szerepelt a Billboard jazzlistáján, a következő pedig annak első helyén robbant be. Húszéves volt, amikor a rangos Thelonious Monk Énekversenyen csak a nagy visszatérő, Teri Thornton tudta megelőzni: a zsűrit lenyűgözte természetes, minden kimódoltságtól mentes, elegáns, egyszersmind fölényes technikai tudásról árulkodó előadása. Jane Monheit az egyik legavatottabb letéteményese Ella Fitzgerald örökségének, akinek kedves számait azonban saját képére formálja. Évek óta együtt dolgozik a trombitás, zeneszerző, hangszerelő és producer Nicholas Paytonnal: vele készítette az Ella-lemezt is.
Organized Rhythm
Organized Rhythm Clive Driskill-Smith - orgona, Joseph Gramley - ütőhangszerek
Orgona és ütőhangszerek: egyedi párosítás. Clive Driskill-Smith angol orgonista és Joseph Gramley amerikai ütőhangszeres művész duója erre a különleges estére főként amerikai és angol zenével készül – Copland, Susman, Cochereau, Saint-Saëns és Holst művei csendülnek fel. A koncert „keretes szerkezetű”', mint némely költemények. A műsor elején és végén egy-egy nagyon jól ismert, nagyon népszerű mű hangzik fel. Az első az amerikai Aaron Copland (1900-1990) 1942-es keltezésű háborús-hazafias mozgósító darabja, a humanista Fanfare for the Common Man (Az egyszerű ember fanfárja) - a 20. századi zene egyik legnépszerűbb alkotása. A záró szám pedig az angol Gustav Holst (1874-1934) Bolygók című sorozatának Mars, Vénusz és Jupiter tétele. Érdekesség, hogy a koncerten szintén elhangzó Plútó tétel nem Holst zenéje: Clive Driskill-Smith és Joseph Gramley felkérése nyomán Stephen Eddins (1954) írta meg, ily módon ezt a zenét a két muzsikus pótlólag, kiegészítésként illeszti Holst sorozatába. Eredetileg mind a Copland-, mind a Holst-alkotás zenekari kompozíció - pontosabban Copland fanárja eredetileg rézfúvók és ütők együttesére íródott, Saint-Saëns pedig két zongorára és kamaraegyüttesre hangszerelte
Szűcsinger – Szálinger Balázs és Szűcs Krisztián estje
Szűcs Krisztián zenész és Szálinger Balázs költő előadása koncertnek irodalmi est, irodalmi estnek kabaré, kabarénak költészet, költészetnek pedig örömzene. Ki mondta, hogy nem lehet magyar versekhez úgy hozzányúlni, hogy popzene legyen a végeredmény? Nem érdemes kihagyni!
A Szűcsinger ötödik éve járja az országot - klubkoncertek helyszínein, iskolákban, könyvtárakban, kocsmákban és zenei fesztiválokon egyaránt otthonosan mozog. A zenész Szűcs Krisztián (HS7, Budapest Bár, NAZA) és a költő Szálinger Balázs meghatározhatatlan műfajú, mintegy másfél órás előadásának magva a Rájátszás című produkció volt, amelynek keretében kortárs költők és popzenészek dolgoztak együtt közös dalokon: vagy létező zeneszámok kaptak új szöveget, vagy versek alakultak át dalokká.
A Szűcsinger több oldalról közelíti meg az énekelt versek világát: koncertnek irodalmi est, irodalmi estnek kabaré, kabarénak költészet, költészetnek pedig örömzene.
DJ Bootsie Live lemezbemutató
Programozás, effektek, lemezjátszó Solymosi Vilmos (DJ Bootsie)
Hiphop, basszus, elektronika, scratch, film- és népzenei elemek, csipetnyi komolyzene és némi jazz: ez mind megtalálható a 20 éve alkotó DJ-producer, Bootsie eszköztárában. Ezúttal új lemezét mutatja be a Müpában, és egy biztos: igazán futurisztikus élményben lehet részünk.
Hip-hop, basszus ütemek, elektronika, scratch, film- és népzenei elemek, egy csipetnyi komolyzene és nyomokban jazz... Ezek mesteri elegye határozza meg a húsz éve a pályán lévő DJ-producer, Bootsie (Solymosi Vilmos) számait. Készített színházi és filmzenéket, számai neves válogatásokon, sorozatokban és a divatvilág fórumain - Buddha Bar, CSI Helyszínelők, Vogue.de szerepelnek -, ő szerezte az Oscar-díjas Rófusz Ferenc rajzfilmrendező, Ticket című filmjének zenéjét. A Magyar Állami Operaház felkérésére elkészítette Erkel Hunyadi László című operájának két részlete, valamint Wagner Az istenek alkonya és A Rajna kincse című zenedrámái egy-egy részlete továbbgondolt átdolgozását, remixét - mindig újat hozva a műfaj palettájára.
Május 31. 20:00 Fesztivál Színház
Dupla W – Csángálló / Čači Vorba
A Csángálló és a lengyel Čači Vorba megmutatja, milyen messzeségekbe szakadt el gyimesi és román zenei gyökereitől. A zenekar alapítója, az énekes-hegedűs Maria Natanson 14 évesen vette be magát a Kárpátokba, hogy a népzenészektől tanuljon, így teremtve meg lenyűgöző stílusát.
A 2009 óta működő Csángállót már a neve is arra kötelezi, hogy elrugaszkodjon mestere, Zerkula János gyimesi portájától. Az utóbbi öt évben ennek megfelelően kalandozott Kelet-Európa és a Balkán táncos fertályain, mégpedig elképesztő energiával, jellegzetes stílusban és improvizációkban gazdagon. Muzsikája kevésbé szíveli a merev formákat, a hagyományok „követelményeit”, de akit megérint felszabadultsága és ellenállhatatlan ereje, rabja lesz, önként és dalolva…
A Čači Vorbát 2006-ban alakította az énekes-hegedűs Maria Natanson, aki tizennégy éves korában maga mögött hagyta családját és klasszikus zenei tanulmányait, majd bevette magát a Kárpátokba, hogy a népzenészektől elsajátítsa a névadó „igaz beszéd” nyelvét. Így teremtette meg saját stílusát, melyet a romániai és balkáni cigány zene éppúgy inspirált, mint a lengyel falusi muzsika, a jazz és a kortárs klasszikus zene.
Június 01. 19:00 Mélygarázs
ŰGarázsband Fesztivál powered by MOJO™
A Müpa mélygarázsa egy napra minden évben koncert- és bulihelyszínné változik: lezárjuk az autóforgalom elől, és megnyílik valami teljesen másnak. Rendkívüli élményt kínálunk: a közönségnek ingyenes Müpa-koncerteket egy izgalmas térben, a zenekaroknak pedig a fesztiválon való szereplés lehetőségét. Találkozzunk a garázsban!
A korábbi győztesek dalait megtalálja https://open.spotify.com/playlist/2UpjhWn99jQH6OwYKqgeFQ?utm_campaign=altalanos&utm_content=textlink&utm_medium=email&utm_source=hirlevel
Hey, June! – The Life of Mörk
A Mörk zenéje funk és soul alapokon nyugszik, eklektikusan mai hangzású, tartalmát tekintve mégis a nagy elődök nyomdokain jár. Ezen a koncerten a zenei komplexitás és az improvizáció mellett vendégművészekkel és vizuális elemekkel egészül ki a zenekar. Megteremtődik a káosz, hogy aztán létrejöhessen a harmónia és a rend. Az új lemez dalai az emberi lét legmélyebb bugyráig hatolnak, megrágják az elvarratlan szálakat, kiköpik, majd egy jól eltalált ütéssel fellövik a hallgatóságot a világűrbe. Ezen a koncerten a zenei komplexitás és az improvizáció mellett vendégművészekkel és vizuális elemekkel egészül ki a zenekar. Megteremtődik a káosz, hogy aztán létrejöhessen a harmónia és a rend. A néző audiovizuális hullámvasútra vált jegyet.
A németországi Elbjazz Festival és a Leverkusener Jazztage nagyszínpadai után a zenekar a Müpa színpadán is megmutatja magát: soulos, funkos zenéje elgondolkodtató társadalmi, pszichológiai és hétköznapi témában íródott dalszövegekkel, improvizációval és más stíluselemekkel együtt különleges élményt nyújt a hallgatónak.
Harcsa Veronika–Gyémánt Bálint Quartet
Harcsa Veronika és Gyémánt Bálint a kelet-európai ritmikát a kortárs jazz dinamizmusával vegyítő, igéző dallamokkal és lebilincselő groove-okkal átszőtt zenéje az eredeti duófelálláshoz képest ezúttal egy belga ritmusszekcióval kiegészülve szólal meg. Izgalmas és inspiráló!
Harcsa Veronika és Gyémánt Bálint a történetmesélés mesterei. Szerethetőségük egyik titka, hogy hangzó történeteikre rendre rezonálnak hallgatóik. Mindketten bő évtizede a magyar jazzélet legmeghatározóbb művészei közé tartoznak, és külföldön is nagy elismertségnek örvendenek. Sokoldalúságuk nem csak a zenében mutatkozik meg: Harcsa Veronika például 2014 óta saját udvart vezet a Művészetek Völgyében. Több közös zenekaruk, projektjük közül jó ideje működik akusztikus duójuk, eddig két közös lemezt készítettek ebben a felállásban. Legújabb lemezük címe, a Shapeshifter utalás arra, hogy a kelet-európai ritmikát a kortárs jazz dinamizmusával vegyítő, igéző dallamokkal és lebilincselő groove-okkal átszőtt zenéjüket az eredeti duófelálláshoz képest immár egy belga ritmusszekcióval kiegészülve rögzítették. A két virtuóz zenésztársat, Nicolas Thys bőgőst és Antoine Pierre dobost Harcsa Veronika brüsszeli tanulmányai során ismerte meg.
Recirquel Újcirkusz Társulat: Párizs Éjjel
A Párizs Éjjel a harmincas évek perzselő varietévilágát tárja elénk, annak minden érzékiségével, bájával és tiltott vágyaival megbolondítva/felejthetetlenné téve az előadást. Mondén hangvételével a társadalom margóján élő prostituáltak, lecsúszottak és titkos szeretők csalóka életképeit állítja színpadra. A Müpa és a társulat közös produkciója a világhírű fotóművész, Brassaï jellegzetes világából merít inspirációt. Lenyűgöző artisták, táncosok és zenészek keltik életre a korszak dekadens és fülledt erotikájú világát, felidézve a századelő párizsi lokáljainak vággyal teli és szerethető miliőjét. A közönség a színpadon és annak közvetlen közelében elhelyezett asztaloknál foglal helyet. Az előadóművészek és a nézők közötti távolság eltűnik, így könnyen előfordulhat, hogy éppen Ön fölött handstandoznak, vagyis állnak majd kézen az artisták az erre a célra kivitelezett, már cirkuszi kellékekké avanzsált bisztróasztalokon.
Az előadás jeleneteit egytől egyig Brassaï képei inspirálták, melyek a párizsi éjszaka egyedi és vakmerő pillanatait örökítették meg.
Szeptember 01. 20:00 Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
The Queen of Swing – Gunhild Carling és a BJC Big Band
Lenyűgöző jelenség érkezik hozzánk: a Postmodern Jukebox formációból is ismerős svéd multiinstrumentalista Gunhild Carling hihetetlen könnyedséggel játszik trombitán, harsonán, dudán vagy épp furulyán, énekel és szteppel, amit sokszor egyetlen dalban is megmutat. Vele együtt a Budapest Jazz Club nagyzenekara varázsolja el a közönséget, céljuk, hogy itthon ritkábban hallható műveket szólaltassanak meg
Az együttes rövid fennállása ellenére is sikeresen alakította ki saját zeneiségét, melyet a széles dinamikai tartomány, a virtuozitás és az autentikus hangzás jellemez. Olyan szólistákkal dolgoztak már együtt, mint Ryan Quigley, Malek Andrea, Micheller Myrtill és Szakcsi Lakatos Béla.
A neves szólisták sora ezúttal Gunhild Carling multiinstrumentalista nevével bővül. A svéd muzsikus ugyanolyan könnyedséggel játszik trombitán és harsonán, mint dudán, furulyán vagy éppen hárfán. E készségeit gyakran kamatoztatja akár egyetlen dalba sűrítve is, néha kiegészítve ének- vagy sztepptánctudásának megcsillogtatásával.
A hét híre
Új szolgáltatásunkkal egyszerűen összekötheti a kellemest a hasznossal, azaz honlapos regisztrációját Spotify-fiókjával. Így minden alkalommal, amikor olyan előadó ad nálunk koncertet, akit Ön a Spotify alkalmazásban követ, illetve rendszeresen hallgat, emailben értesítjük. Ennek köszönhetően elsők közt tudhatja meg a jó hírt, és akár azonnal lecsaphat a legjobb helyekre!
Müpa Live Webcast
Koncertjeinkről akkor sem marad le, ha éppen nem tud ellátogatni hozzánk. Csatlakozzon május 6-án az élő webcast adásunkhoz, és tekintse meg a legszebb részleteket Rameau operáiból a francia barokk egyik legkiválóbb magyarországi specialistáitól. Kövesse élő közvetítésünket a honlapunkon, valamint a Facebook és YouTube csatornánkon!
A hét képei
Szeretne egy kicsit nosztalgiázni? Felidézne velünk egy hangulatos koncertet vagy egy jó előadást? Instagram és Facebook oldalunkon minden hét elején összeállítunk egy fotóalbumot profi fotósok képeiből az előző hét legemlékezetesebb és legkülönlegesebb pillanatairól.
-
Interjúk
Az semmi – ezt hallgasd meg!
Az alábbi interjú kiváló apropója lehetne, hogy nyolcvanegyedik születésnapján, egykori kaposvári kollégái egy általuk alapított elismeréssel, a „Kossuth díjasok Kossuth díjával” lepték meg a Jászai Mari-díjas, érdemes művészt, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját. Koltai Róberttel néhány nappal a díjátadás után színházi pályájáról beszélgettünk. Rojkó Annamária -
Művészek írták
Peter Lindbergh – Budapest Fotó Fesztivál
A Budapest FotóFesztivál és a Műcsarnok 2025-ben immár kilencedik alkalommal rendezi meg közös fesztiválnyitó kiállítását – idén Peter Lindbergh ikonikus fotóiból válogatva. A nemrég elhunyt fotóművész műcsarnoki tárlatát fia, Simon Brodbeck, a BPF eseményét Mucsy Szilvia, a fesztivál igazgatója nyitotta meg. Szegő György -
Művészek írták
Olasz szalmakalap
„Engem általában lenyűgöz egy színpadi szöveg..., Ez a legfontosabb: olyan anyagot találni, ami meghozza a kedvemet. Az Olasz szalmakalap színtiszta színház. Mindig nagy kedvet csinál a munkához – ezért rendeztem meg már korábban is – mert örömből fakad.” (Silviu Purcǎrete rendező) Szegő György