Hírek

Szinte kimondani is hihetetlen: tízéves a nemzetközi szinten is elismert, varázslatos sikerekkel a háta mögött működő táncegyüttes, a Kecskemét City Balett. A tizedik évforduló alkalmából számos visszatekintéssel készültetek, az egész évadot átjárja a jubileum szelleme. Mi alapján állítottad össze a műsort a háromnapos rendezvénysorozatra?
Nem volt egyszerű a választás, hiszen majdnem minden előadásunk egy jelentős világirodalmi művet dolgozott fel, de legalábbis a nagyközönség számára jól ismert és méltán híres alkotásokat. A különlegesek közül a legkülönlegesebbeket igyekeztem kiemelni, ügyelve arra, hogy a színpadkép a jelenben is előhívható legyen azonos módon, mint az eredeti bemutatón.
A Szentivánéji álom és a Carmen kiemelt szerepet, egy-egy önálló, teljes estét kapott. Ezek voltak a tíz év legkedveltebb előadásai?
A Szentivánéji álom díszlete alapján egy dobozba zárt világ, ezen a módon megteremtett hangulattal, és ez a színpadkép számomra rendkívül vonzó, a darab ráadásul nagy örömünkre hatalmas sikert aratott két évvel ezelőtt – ez mindenképpen szempont, hiszen fontos, hogy szeresse a közönség. Grátisz, hogy a benne résztvevő táncos állomány nagy részét még vissza tudtam illeszteni az előadásba. A Carmen pedig már önmagában is az operairodalom egyik legkiemelkedőbb alkotása, ezzel lehetőséget kívántam nyújtani azoknak a művészeknek, akik jelenleg az együttes tagjai, és számukra ajándék, mérföldkő lehet egy benne alakított, korábban még sosem táncolt szerep.
A gála egyfajta összegzés az elmúlt tíz évetekről?
Úgy nevezném, hogy “Best of Kecskemét City Balett”. A gálán nagyrészt olyan előadásokból sorakoztatunk fel apró részleteket, amelyek valamilyen szempontból “leg”-ek voltak számunkra az utunk során. Lesznek hosszabb lélegzetvételű, de rövidebb blokkok is, emellett fantasztikus szólók és duettek is helyet kapnak. Szeretnénk ezzel a sokszínűségünket megmutatni, és azt a nagyon széles palettát, amin a Kecskemét City Balett a kezdetektől képes mozogni és létezni.
Lehetséges három estébe sűríteni ezt a hosszú utat, amelyet eddig megtettetek?
Szerintem nem. Az utunk, az életünk, a művészetünk rendkívül sokrétű, ahogyan mi magunk is. Ezt a hiányérzetet a gálára összeállított csokorral igyekszem kiegyenlíteni. És habár a sokszínűségünket nem mutatja meg teljes körűen, az együttes réteggazdagsága, a művészeken tapintható művészi gazdagság szerintem igenis látható. Talán nem is olyan fontos – és szinte lehetetlen – minden egyes előadást sorra venni ahhoz, hogy tudjuk, mit jelent számunkra a tánc és a Kecskemét City Balett. Ugyanakkor azt tapasztalom, a közönségünk rendkívüli érzékenységgel képes átvenni ezeket az érzéseket; boldogsággal tölt el minden visszajelzés, amely arra irányul: meglepő, milyen színvonalon dolgozunk, és hogy a balett ennyire más, ennyire jó is lehet!
A próbák bőven kitöltötték az elmúlt időszakban a mindennapjaitokat. Ez mégis egy örömmunka most számotokra?
Ritka, hogy egy táncművész egyszerre több előadásra készül párhuzamosan, mégis, rendkívül sokat jelent számunkra, hogy teret adhatunk a jubileumi ünneplésnek. Emberfeletti teljesítmény ez most mindenkitől, hiszen amellett, hogy három különböző darab próbái folynak, a csapat esténként a nagyszínházi előadásokban táncol. Nagy igénybevételt igénylő időszak ez most, mégis azt látom a csapaton, hogy lebegnek a próbák közben attól a helyzettől, hogy most igazán azt csinálhatják, ami az ő professziójuk. A gondolkodásuk, a világgal való viszonyuk, a művészi létezésük a táncszínházi előadások alkalmával olyan dimenzióba kerül, ami mindannyiuk számára szárnybontó és fáradtságűző. A Kecskemét City Balettnél a tánc szeretete tíz éve minden egyes nap bele van írva a levegőbe, és ez a háromnapos eseménysorozat most remek alkalom, hogy minderről ünnepélyes keretek között megemlékezzünk.
-
Interjúk
Az semmi – ezt hallgasd meg!
Az alábbi interjú kiváló apropója lehetne, hogy nyolcvanegyedik születésnapján, egykori kaposvári kollégái egy általuk alapított elismeréssel, a „Kossuth díjasok Kossuth díjával” lepték meg a Jászai Mari-díjas, érdemes művészt, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját. Koltai Róberttel néhány nappal a díjátadás után színházi pályájáról beszélgettünk. Rojkó Annamária -
Művészek írták
Peter Lindbergh – Budapest Fotó Fesztivál
A Budapest FotóFesztivál és a Műcsarnok 2025-ben immár kilencedik alkalommal rendezi meg közös fesztiválnyitó kiállítását – idén Peter Lindbergh ikonikus fotóiból válogatva. A nemrég elhunyt fotóművész műcsarnoki tárlatát fia, Simon Brodbeck, a BPF eseményét Mucsy Szilvia, a fesztivál igazgatója nyitotta meg. Szegő György -
Művészek írták
Olasz szalmakalap
„Engem általában lenyűgöz egy színpadi szöveg..., Ez a legfontosabb: olyan anyagot találni, ami meghozza a kedvemet. Az Olasz szalmakalap színtiszta színház. Mindig nagy kedvet csinál a munkához – ezért rendeztem meg már korábban is – mert örömből fakad.” (Silviu Purcǎrete rendező) Szegő György