Hírek

A Katedra középiskolás diákjai nézhették meg a könyvtárban A szabadság illúziója című előadást. A darab sokkal több mint egy színházi élmény, a Nemzeti Dobogó ifjú tehetségeinek segítségével ugyanis olyan ajtókat nyit meg, olyan beszélgetéseket indít el, amik enélkül talán soha el sem kezdődnének.
A történet egy iskolai rajzfoglalkozás végén kezdődik, amikor a diákok azt veszik észre, hogy valaki rájuk zárta az ajtót, így bent ragadtak az osztályteremben. Mivel az előírás szerint a telefonjaikat le kellett adniuk, nem tudnak jelezni senkinek, így a hat diák és tanáruk kénytelen várakozni, hogy az esti takarításnál valaki kiszabadítsa őket.
Ahogy szembesülnek a bezártsággal, sorra kirobbannak belőlük félelmeik, fájdalmaik, sebzettségük. Előkerülnek a hátukon cipelt zsákokból a problémáik és küzdelmeik. Szépen lassan kiderül, hogy szinte semmit sem tudnak azok sem egymásról, akik nap mint nap egy tanteremben ülnek, sőt a barátnők sem ismerik egymás igazi arcát.
A darab szerzője Tóth Kata, a színház dramaturgja, drámapedagógus, a Nemzeti Dobogó életre hívója, a rendező pedig Varga-Huszti Máté színművész volt. Az előadás célja, hogy rámutasson olyan, fiatalokat érintő problémákra, amik – ha feldolgozatlanul maradnak - különböző függőségek kialakulásához vezethetnek. A lelki sebeink, az átélt traumák, a ránk nehezedő túlzott elvárások alatt ugyanis nem nehéz megrogyni, pláne, ha egyedül próbálunk mindezzel megbirkózni, és nem merünk beszélni sem róla senkinek.
Az előadás után a diákokkal Tóth Kata beszélgetett a látottakról. Az egyik résztvevő elárulta, hogy ez már a harmadik osztály, ahová jár, de mindenütt voltak hasonló problémák, vagyis cseppet sem ritkaság a fiatalok körében, hogy nehéz helyzetekkel kell megküzdeniük. Felmerült a pszichológus szerepe is, de az osztályt kísérő pedagógus elmondta, hogy sokszor sajnos utazó szakemberek látják el ezt a feladatot az iskolákban, éppen ezért minden intézményre nagyon kevés idejük jut. Elhangzott az is, hogy a beszélgetés nem ér véget a könyvtár falai között. A darab utóhatása az iskolában is érződik majd. A fiatalok az előadásban felszínre került problémákról az osztályteremben is beszélgetnek majd, így tudatosulhat bennük, hogy segítséget kérni nem szégyen, és egyáltalán nem gyengeség.
A szabadság illúziójában az osztályteremben ragadt diákokat Barna Zsombor, Cselóczki Berill, Eőry Dávid, Józsa Csilla, Kelemen Kincső és Meskó Sára alakítja. Tanáruk pedig Konfár Erik, aki ősztől ismét játszik a kecskeméti teátrum színpadán, a Gyere haza, Mikkamakka! című mesedarabban.
-
Interjúk
Az semmi – ezt hallgasd meg!
Az alábbi interjú kiváló apropója lehetne, hogy nyolcvanegyedik születésnapján, egykori kaposvári kollégái egy általuk alapított elismeréssel, a „Kossuth díjasok Kossuth díjával” lepték meg a Jászai Mari-díjas, érdemes művészt, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját. Koltai Róberttel néhány nappal a díjátadás után színházi pályájáról beszélgettünk. Rojkó Annamária -
Művészek írták
Peter Lindbergh – Budapest Fotó Fesztivál
A Budapest FotóFesztivál és a Műcsarnok 2025-ben immár kilencedik alkalommal rendezi meg közös fesztiválnyitó kiállítását – idén Peter Lindbergh ikonikus fotóiból válogatva. A nemrég elhunyt fotóművész műcsarnoki tárlatát fia, Simon Brodbeck, a BPF eseményét Mucsy Szilvia, a fesztivál igazgatója nyitotta meg. Szegő György -
Művészek írták
Olasz szalmakalap
„Engem általában lenyűgöz egy színpadi szöveg..., Ez a legfontosabb: olyan anyagot találni, ami meghozza a kedvemet. Az Olasz szalmakalap színtiszta színház. Mindig nagy kedvet csinál a munkához – ezért rendeztem meg már korábban is – mert örömből fakad.” (Silviu Purcǎrete rendező) Szegő György