Turnén a bábtagozat: Bukarestben és Budapesten is felléptek júniusban
Hagyományosan igazán sűrű, utazós hónap a június a Harag György Társulat Brighella Bábtagozata számára. Nem történt ez másként most sem.
A bábosok gyermeknapi előadással indították a turnét: június 1-jén Nagykárolyban, a kastélykertben léptek fel a Mosó Masa mosodája című, sokak gyermekkorának meghatározó meséjével, amelyet Szatmárnémetiben Sramó Gábor vitt színre néhány évvel ezelőtt – ám a produkció népszerűsége azóta is töretlen.
A turné Budapesten folytatódott, ahol a Brighella Bábtagozat több helyszínen és több előadással is a közönség elé lépett. A budapesti Kölcsey Ferenc Általános iskolába járó nebulók június 3-án két előadáson is végigizgulhatták a Terülj, terülj asztalkám! című bábelőadást. Június 4-én a bábosok a Mosó Masa mosodáját játszották szintén a magyar fővárosban, a Nemzeti Táncszínházban, majd június 5-én egy igen patinás környezetben, a Klebersberg kastélyban volt lehetőség színpadra lépni. Ekkor újra a Grimm testvérek klasszikusa, a Terülj, terülj asztalkám című előadást láthatta a közönség.
A magyar fővárosból a román fővárosba vitt a bábosok útja: június 10-én az első bukaresti magyar színházi fesztivál, a Bukfeszt programjában adták elő a többszörös fesztiválszereplő és díjazott előadást, Gimesi Dóra: Szélszabadítók című meséjét Bartal Kiss Rita rendezésében. A közönség soraiban ülő román anyanyelvű gyerekek is könnyedén felvették a mese fonalát és szurkoltak, hogy Samunak és Lizának sikerüljön legyőzniük a félelmeiket.
A következő állomás Békéscsaba volt, ahol a Napsugár Bábszínház 18. Nemzetközi Bábfesztiválján szerepelt a Történet a tálról és kanálról című Michael Ende-mese bábszínházi változata Schneider Jankó rendezésében. Mondanunk sem kell, hogy a közönség lélegzetvisszafojtva figyelte, hogyan hadakozik egymással Eme királyság és Ama királyság, hogy aztán békét kötve végre egymásé legyen Paszternák királyfi és Bazsalikom királykisasszony.
A turné – és ezzel a Brighella Bábtagozat évada – június 26-án Székelyudvarhelyen zárult, ahol a Ciróka című babaelőadást két alkalommal láthatták a legkisebbek. A Bandura Emese által színpadra vitt előadás mondókákkal vidám játékkal szoktatta az 1 és 4 év közötti gyerekeket a színházi, bábszínházi közeghez.
A bábtagozat turnéja a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósult meg.
A Műcsarnok abban a reményben vette fel idei programjába az Übü király drámához köthető, élményszerű ugyanakkor informatív tárlatát, hogy az a kánont szélesíti és bizonnyal „művészetet művészettel csináló” kiállítás. Új kutatásokat prezentál: látványos módon.
Bandi András Zsolt. A huncut-mosolyú, kócos szemöldökű, a vérprofi, a maximalista, az igazi nagy tehetségű színész, s az igazán emberséges ember, akinek mindenkihez van pár kedves szava, vagy egy humoros beköpése.
Antal Csaba indulásakor, a '70-es, '80-as években kialakult két kőszínházi iskola – a kaposvári és a szolnoki műhelyek – praxisával meghatározó módon hatott a színház művelőire és közönségükre.