Hírek
A Vígszínház és a Szputnyik Hajózási Társaság nagysikerű közös produkciója, A revizor után újabb bemutatóra készül a két társulat. Ezúttal Kurt Weill és Bertolt Brecht, legendás hírű darabja, a Koldusopera kerül bemutatásra a Vígszínházban március 14-én Bodó Viktor rendezésében.
Bertolt Bercht 1928-ban írta meg a Koldusoperát, minden idők legszenvedélyesebb és legattraktívabb darabját, amelyhez Kurt Weill különleges és népszerű dalai, zenéi társulnak. A mű világsiker lett és kiállta az idő próbáját, mondanivalója, üzenete napjainkban is érvényes.
A berlini, 1928-as ősbemutató után a Vígszínház hihetetlen gyorsasággal, a külföldi színházak között elsőként mutatta be ezt a robbanékony, merész, forradalmi újdonságokkal teli, elsöprő darabot, és két évvel később, 1930-ban Bicska Maxi, Kocsma Jenny és Polly Peacock történetét már a Szent István körúton játszották Heltai Jenő fordításában A koldus operája címmel. A főszereplő, Gaál Franciska ruháira egy Váci utcai szalon szállította a lamé- és flitterfoltokat, Bicska Maxi szerepében pedig Jávor Pál babonázta meg a nézőket – Gombaszögi Ella, Bárdy Ödön, Pécsi Sándor és Szilágyi Marcsa oldalán. Az ősbemutató alatt a nézőtéren egy jobboldali tüntetés bontakozott ki, amelyet könnygázzal és kardlapozással kellett feloszlatni, de ez sem akadályozta meg azt, hogy a darab elinduljon magyarországi hódító útjára.
Kereken 60 évet kellett várni arra, hogy Brecht és Weill zseniális műve visszatérjen a Víg színpadára Kaszás Attila, Hegedűs D. Géza, Börcsök Enikő, Igó Éva, Kern András, Kútvölgyi Erzsébet és Eszenyi Enikő főszereplésével. Gothár Péter rendezésében a pesti utca hangulata újra beköltözött az előcsarnokba és a nézőtérre, persze nem tüntetés és könnygáz formájában, de hasonlóan életszerű, életszagú helyzeteket produkálva. Az előadás kezdete előtt az előcsarnokban koldusok koldultak és rendőrök járőröztek, és az utca, a nézőtér meg a színpad határai teljesen elmosódtak. Legendás előadás született, mely elsöprő humorával, csodálatos színészi alakításaival újra vastag betűkkel véste bele a Vígszínház nevét a magyarországi Koldusopera-játszás történetébe.
Bodó Viktor rendező különleges koncepciót dolgozott ki, így a Koldusopera jellegzetesen erőteljes „víges-szputnyikos” előadás lesz, amelyben elsősorban a két társulat szereplőinek összjátékára épít.
A darab minden szereplője kitűnő színész: Bicska Maxi szerepében Mészáros Mátét láthatja a közönség, a Kolduskirályt a kiváló Hegedűs D. Géza játssza, aki nagy odaadással vetette bele magát a próbafolyamatba csak úgy, mint felesége, Peacockné, akit a csodálatos színésznő, Börcsök Enikő alakít. Számukra azért nagy élmény a jelenlegi feladat, mert bár korábban játszottak Gothár Péter Koldusoperájában, Bodó Viktor rendezése egészen különleges, és egyedi kihívások elé állítja őket. Lányukat, Pollyt, a Szputnyik fiatal színésznője, Pető Kata, a rendőrfőnököt pedig az ugyancsak szputnyikos Hajduk Károly alakítja. Az előadásban összesen tizenkét vígszínházi és nyolc szputnyikos színész dolgozik együtt fantasztikus hangulatban, így a rendező magas színvonalú összjátékot ígérő koncepciója már a próbafolyamat alatt is láthatóan sikeres.
A Koldusopera egy különleges és szórakoztató előadás, amelyben a népszerű világslágerek és a brecht-i humor mellett olyan társadalmi kérdésekről esik szó, amelyek elgondolkodtatnak, és kérdéseket vetnek föl. Hogy van-e megoldás? Megérkezik-e a királynő hírnöke? Minden kiderül legkorábban március 14-én, a premieren, a Vígszínházban.
További információ: http://vigszinhaz.hu/szindarab/291+koldusopera/
-
Interjúk
„Még mindig kíváncsi vagyok magamra”
Balázs Áron színművész, az Újvidéki Művészeti Akadémia tanára, aki feladta a társulati létformát a tanári hivatásért, ám maradt szabadúszó színész, így azóta Vajdaság minden színházában láthattuk játszani. Legutóbb a Zentai Magyar Kamaraszínház Sirályában öltötte magára a két karakterből gyúrt doktor szerepét. Szerda Zsófia -
Művészek írták
Színházcsinálás: Liliomfi
Szigligeti Ede örökzöldje régi-új színház, erős mai tartalmakkal. Vecsei H. Miklós változatát ifj. Vidnyánszky Attila előbb a Budaörsi Latinovits Színházban vitte színre. Azt egyik társulatalapító produkcióként hozták létre. „A jó darabokat szokták átírni, nem a rosszakat” – idézték Mészöly Dezsőt. És évekig átütő siker lett. Ezt igazították most vígszínházira. A Liliomfi előadása ismét fergeteges. Szegő György -
Interjúk
„Mindig egy lépéssel a világ változása előtt” – interjú Balázs Attila fesztiváligazgatóval a TESZT 15 évéről
Tizenötödszörre vázolt sűrített képet az elmúlt egy év valóságáról, a világ aktuális állapotáról a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó – TESZT. Honnan indult, és merre tart a seregszemle – erről kérdeztük Balázs Attila fesztiváligazgatót, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház vezetőjét.