Hírek
November 10-én Sardar Tagirovsky rendezésében a Raszputyin című előadás lesz látható a színház nagytermében a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának az előadásában.
Szőcs Géza drámája történelmi látleletként szolgál kollektív európai és globális lelkiismeretünkről. A mű a történelmi valóságot helyezi fókuszba Raszputyin fiktív szűrőjén keresztül. Ez a fikció a szenvedélyes túlélés utolsó mentsvára az emberiség apokaliptikus erdejében.
November 11-én a Stúdióteremben lesz Sacha Bota és Annelie Gahl, Európa-szerte elismert hegedűművészek Say the Song című koncertjére, amely igazi csemegét kínál a klasszikus zene rajongóinak. Az est középpontjában Bartók Béla 44 duója áll, a két művész különleges figyelmet fordít a hangzás retorikai és expresszív jellegére. Bartók ebben a művében újszerű módon ötvözi a klasszikus zeneszerzési módszereket a kelet-európai népzene nyers, autentikus hangzásvilágával. A zenei élményt egy videofelvétel is gazdagítja, amely Bartók 44 duójának négyrészes szerkezetéhez kapcsolódik: történelmi filmrészletek, Bartók helyszíni felvételeinek részletei és az általa készített fényképek alkotnak álomszerű, vizuális összhatást, amely még inkább elmélyíti a koncert hangulatát.
November 12-én a színház emeleti előcsarnokában Tompa Gábor legújabb verseskötetének a könyvbemutatóján vehetnek részt az érdeklődők. A Hamlet homloka című verseskötetről a szerzővel Karácsonyi Zsolt, a Helikon irodalmi folyóirat főszerkesztője beszélget.
Délután és este a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának és a Yorick Stúdiónak a közös produkciója látható a Stúdióteremben. Bódi Attila Lázadni veletek akartam című regényének színpadi adaptációját Sebestyén Aba rendezte.
A történet a Ceaușescu-diktatúra utolsó heteiben játszódik. Ennek a reménytelen időszaknak a legmélyebb és legsötétebb bugyrait mutatja meg nekünk a szerző, a legérzékenyebb korosztályon, a kamaszok szemén keresztül. Három érettségi előtt álló fiú az élet szűkössége ellen lázadva rendszerellenes akciókba kezd. Harminc évvel később egy osztálytalálkozó alkalmával kell szembenézniük tetteik valódi következményeivel.
November 13-án William Shakespeare szerelmi vígjátékát, az Ahogy tetsziket tekintheti meg a közönség Tompa Gábor rendezésében. A produkció a várnai Stoyan Bachvarov Állami Színház vendégelőadása.
„Hátat tudunk-e fordítani az igazságtalan társadalomnak és uralkodóinak? Megoldás-e az ardennes-i erdőbe menekülni? Shakespeare Ahogy tetszik című vígjátékának szereplői a természet és a színház szabadságát ünneplik. Tompa Gábor előadásában a szerelem erőt ad a léleknek és a testnek, a művészet felszabadít, a természet pedig gyógyít. Az identitásjáték javában zajlik, de vajon biztonságos-e?”– jegyzi meg Aglika Oltean az előadás dramaturgja.
November 14-én az Interferenciák idei tematikájához kapcsolódva, a színház emeleti előcsarnokában kerül sor dr. Marian Popescu egyetemi előadótanár 35 év. Színház Romániában a cenzúra után című szakmai előadására, melyet egy kerekasztal-beszélgetés követ. A beszélgetés résztvevői: Tompa Gábor, Marian Popescu, Darvay Nagy Adrienne, Anca Măniuţiu, Crenguța Manea.
Este a Kolozsvári Lucian Blaga Nemzeti Színház nagytermében, a november 7-ei előadást követően újra lehetőség van megtekinteni Eugène Ionesco A légbenjáró című abszurd drámáját Tompa Gábor rendezésében, a kolozsvári román társulat előadásában.
„Tompa Gábor alkotói csapatával karöltve zeneművet kreál a ionescói szövegből, amelyben testüket és hangjukat felhasználva játszanak a ritmussal, a kórusharmonizálással, a disszonanciával és a szinkópákkal. Sétálgatás, egyensúlyozás és költői ugrások közepette hoznak vissza a köztudatba egy darabot, amelyet méltatlanul felejtettünk el, ugyanúgy, ahogy a szereplők – és implicite, mi magunk is – elfelejtettünk repülni. Mert ki hisz ma még a költőkben, és milyen eszményeket vallunk magunkénak?” – írja az előadás szinopszisában Ștefana Pop-Curșeu.
-
Interjúk
Az semmi – ezt hallgasd meg!
Az alábbi interjú kiváló apropója lehetne, hogy nyolcvanegyedik születésnapján, egykori kaposvári kollégái egy általuk alapított elismeréssel, a „Kossuth díjasok Kossuth díjával” lepték meg a Jászai Mari-díjas, érdemes művészt, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját. Koltai Róberttel néhány nappal a díjátadás után színházi pályájáról beszélgettünk. Rojkó Annamária -
Interjúk
Apropó nélkül – beszélgetés Bánsági Ildikóval
Ady Endre Petőfiről írott sorai jutnak eszembe először róla. Mást, két-három szavas méltatást nem is mernék róla írni. Nekem ő fogalom. A BÁNSÁGI. Csupa nagybetűvel. Gyulay Eszter -
Interjúk
„A színészet egy önkifejezési forma számomra.”
Lukács Sándor legújabb alakítása az Úr Esterházy Péter Mercedes Benz című darabjában, amit most Zsótér Sándor vitt színre a Vígszínházban. A színész több, mint fél évszázados pályáján vállalt szerepeket más színházakban is, de 1972-es belépése óta a Vígszínház társulati tagja. Kik és hogyan hatottak művészi fejlődésére, mi tart a legfontosabbnak színészetében? – ezekről a kérdésekről beszélgettünk. Farkas Éva