Theater Online
Instagram
  • Nyitólap
  • Képgaléria
  • Színházak
  • Portré
  • Hírek
  • Írások
  • Bemutatók
  • HTMSZ
  • Képügynökség
  • TESzT

    Hírek

    Újra Bartókkal!

    2019. szeptember 17.
    A Nemzeti Filharmonikusok szeptember 25-i koncertükkel kezdik a 2019/2020-as évadot a Müpá-ban.. Női portrék hangjegyekkel – akár ez is lehetne ezúttal a Nemzeti Filharmonikus Zenekar nyitóhangversenyének címe.

    „Szeptember 25-e hagyományosan Bartók-program, de két évvel ezelőtt átírtuk ezt a hagyományt." - mondja Hamar Zsolt zeneigazgató. „Úgy gondoltam, hogy Kocsis Zoltán halálával minden idők egyik legnagyobb és legmeghatározóbb Bartók-előadóját veszítettük el, ezért rá emlékezve hirdettünk Bartók-gyászévet, amikor egy éven át nem játszottunk a zeneszerzőtől. Az elmúlt és a mostani évadban már újra műsorra tűztünk Bartók műveket, az évadkezdő hangversenyen három is elhangzik majd a Müpában. Többek között A kékszakállú herceg vára, amely ezúttal fél szcenírozott előadás lesz, és nemcsak karmesterként jegyzem majd, hanem rendezőként is. Ez egy új szerelem az életemben. Szeretettel invitálok minden kedves zenebarátot erre a hangversenyünkre és a Nemzeti Filharmonikusok teljes szezonjára! Töltsük együtt a 2019/2020-as évadot is zenével - és újra Bartókkal!"

    Női portrék hangjegyekkel – akár ez is lehetne ezúttal a Nemzeti Filharmonikus Zenekar szeptember 25-i nyitóhangversenyének címe. A koncert műsora Bartók és a női nem kapcsolatáról szól, olyan műveket vonultatva fel, amelyek közül kettő élete egy-egy nagy érzelmét örökíti meg hangokba foglalva, a harmadik pedig egy mitikus történetben, misztériummá nemesítve általánosságban szól a férfi-nő problematikájáról, ahogyan azt a zeneszerző látta.

    A nyitószámként felcsendülő Két arckép mögött  a hegedűművésznő, Geyer Stefi iránti viszonzatlan fiatalkori szerelem inspirációja áll. A szeretett nőalak eszményi arcát felmutató első kép (Ideális) a Fiatalkori hegedűverseny nyitótételével azonos, az egzaltált második (Torz) az eredetileg zongorára fogalmazott Tizennégy bagatell Szeretőm táncol című zárótételének zenekari változata.

    Női arcképpel indul a következő darab is. Bartók befejezetlenül maradt hattyúdala, a halálos betegen komponált III. zongoraverseny a zeneszerző felesége, Pásztory Ditta számára készült, s a klasszika „hölgykoncertjeinek” kecses utódaként a zeneszerzőtől megszokott kemény tónus helyett szelídebb hangot intonál. Ránki Dezső pályakezdése óta a kompozíció autentikus előadója. 

    A szünet után következik az első házasságkötés idején komponált Kékszakállú. Példázat ez a titokzatos Férfiről, akinek titkát mindenáron tudni akarja a Nő. A Férfi pedig ki más volna, mint az alkotó maga. Vagy ez túl banális magyarázat? Mondják, egyszer Bartókot felmérgesítette egy efféle fejtegetés. „És ha én vagyok Judit?” – kérdezte ingerülten. De lehet, hogy ez csak mese. A Balázs Béla szövegére megalkotott misztériumopera a bezárkózás, a titok, a megismerés, a birtoklási vágy, a féltékenység és magány fogalmait boncolgatja a századelő lélekelemző művészi magatartását követve, olyan varázslatos keverékstílusban, amely a romantika, a népiesség, a szecesszió és a szimbolizmus elemeit is magába fogadja. E csodálatos mű Komlósi Ildikó és Palerdi András tolmácsolásában lesz hallható. 

    Szeptember 25. szerda, 19:30 - Müpa
    Az est karmestere és rendezője: Hamar Zsolt 


    Bartók Béla: Két arckép, op. 5, Bartók Béla: III. zongoraverseny
    Bartók Béla: A kékszakállú herceg vára, op. 11

    Közreműködik: Koppándi Jenő hegedű, Ránki Dezső zongora, Komlósi Ildikó mezzoszoprán, Palerdi András basszus, Nemzeti Filharmonikus Zenekar

    Nemzeti Filharmonikusok soronkövetkező koncertje: 
    Október 3., csütörtök, 19:30 - Olasz Kultúrintézet

    Missa in es
    „Magyarország legnagyobb létszámú professzionális vegyeskara vagyunk. Az együttes gyakorlatilag mindenre képes a legkisebb formációtól a legnagyobbig. A Miss In Es című hangversenyen például az első félidő teljesen a capella, majd a második félidőben egy Schubert-misét hallhat majd a közönség.”

    Somos Csaba, a Nemzeti Énekkar karigazgatója

    Műsor:
    Josef Rheinberger Esz-dúr mise (a cappella)
    Gyöngyösi Levente Missa Quinque Auctorum – Gloria
    Franz Schubert Esz-dúr mise, D. 950
    Közreműködik: Hamvasi Szilvia szoprán, Schöck Atala alt, Szappanos Tibor 1. tenor, Brickner Szabolcs 2. tenor, N.N. basszus, Nemzeti Énekkar (karigazgató: Somos Csaba),
    Nemzeti Filharmonikus Zenekar
    Vezényel: Somos Csaba 

    Bukta Julianna

    Kapcsolódó linkek

    • A hangverseny videó-ajánlója
    • Interjúk

      Az semmi – ezt hallgasd meg!

      Az alábbi interjú kiváló apropója lehetne, hogy nyolcvanegyedik születésnapján, egykori kaposvári kollégái egy általuk alapított elismeréssel, a „Kossuth díjasok Kossuth díjával” lepték meg a Jászai Mari-díjas, érdemes művészt, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját. Koltai Róberttel néhány nappal a díjátadás után színházi pályájáról beszélgettünk.
      Rojkó Annamária
      20224. december 3.
    • Művészek írták

      Szerelem – Örkény Színház

      A Szerelemben egy idős házaspár szerelmét ismerhetjük meg szuperközeliben, annak minden rétegződését, szépségét, fájdalmát egy betegség fénytörésében.
      Szegő György
      2025. június 7.
    • Művészek írták

      Peter Lindbergh – Budapest Fotó Fesztivál

      A Budapest FotóFesztivál és a Műcsarnok 2025-ben immár kilencedik alkalommal rendezi meg közös fesztiválnyitó kiállítását – idén Peter Lindbergh ikonikus fotóiból válogatva. A nemrég elhunyt fotóművész műcsarnoki tárlatát fia, Simon Brodbeck, a BPF eseményét Mucsy Szilvia, a fesztivál igazgatója nyitotta meg.
      Szegő György
      2025. április 1.

    Bemutatók képekben

    • A bajnokok bajnoka – Papp Laci
      Déryné Program A bajnokok bajnoka – Papp Laci
      rendezőKis Domonkos Márk
    • Az öngyilkos
      Beregszászi szinház Az öngyilkos
      rendezőIfj. Vidnyánszky Attila
    • Emigránsok
      Spectrum Színház Emigránsok
      rendezőTörök Viola
    • Angyal szállt le Babilonba
      Sepsiszentgyörgyi színház Angyal szállt le Babilonba
      rendezőBocsárdi László

    Partner oldalak

    Az oldal megjelenését támogatja: Nemzeti Kulturális Alap Magyar Művészeti Akadémia Emberi Erőforrások Minisztériuma Kulturális és Innovációs Minisztérium Petőfi Kulturális Ügynökség
    © 2025. - THEATER Online - theater.hu