Hírek
Takarékos évadot zárt a Rózsavölgyi Szalon, kevesebb bemutatót tudtunk tartani, hiszen – szemben a korábbi évekkel – nem jutottunk pályázati forrásokhoz. Nézőinkre számíthattunk egyedül, és nagyon köszönjük, hogy Önökkel végig teltházas volt színházunk minden egyes előadása. Sőt: közönségünk javaslatára egy évvel ezelőtt elindítottuk a Rózsavölgyi Mecénás Klubot abban a reményben, hogy a klubhoz csatlakozó tagok – magánszemélyek, cégek – további támogatásokkal is segíthetik megőrizni, fenntartani színházunk színvonalas működését. Végtelenül hálásak vagyunk azoknak is, akik segítettek minket mecénásként: az ő támogatásukból tudtuk részben finanszírozni A Díj című produkciónkat, amely az évadunk egyik legsikeresebb előadása lett Kiss Marival, Seress Zoltánnal, Szorcsik Krisztával – Herendi Gábor rendezésében. Az a megtiszteltetés ért minket az előadás kapcsán, hogy a két Nobel-díjas magyar tudósunk, Karikó Katalin és Krausz Ferenc professzorok ajánlósorokat írtak hozzá és meghívásunkra el is jöttek megnézni A Díjat.
A 2023/24-es évadot tavaly a Miért pont kivi? bemutatójával nyitottuk. Szereplők: Schneider Zoltán, Takács Katalin, Varga Ádám és Kiss Anna Gizella eh. Rendező: Őze Áron. (A produkció a Kőszegi Várszínházzal közös, múlt nyáron ott volt a premier; alakításáért Hollósi Frigyes-díjat kapott Schneider Zoltán.) A Díjat követően a harmadik bemutatónk a Bármit mondhatsz volt Kovács Patríciával és Schmied Zoltánnal a főszerepekben, Dicső Dániel rendezésében.
Kicsit számokban is az elmúlt, 12. évadunk. Összesen 306 előadást tartottunk, ebből 266-ot a Rózsavölgyi Szalonban, s 40 további tájelőadásunk volt országszerte, 22 helyszínen. Ebben a szezonban számos produkciónk jubilált: Az utolsó óra a 300., a romance.com a 170., a Diplomácia 150., a Kései találkozás a 90., a Végszó a 60., a Churchill és Garbo a 70., a Keresztül-kasul szintén a 70., a Válásguru és a Szívhang az 50. előadásához érkezett.
Az új, 13. évadunkat 2024. augusztus 30-án kezdjük az Albert és Charlie magyarországi bemutatójával. Olivier Dutaillis francia szerző darabja „az ész és a humor csúcstalálkozója”. Einstein és Chaplin barátságának története. A Nobel-díjas fizikust és a filmsztárt összekötötte a függetlenségük, emberségük és a humoruk is. Baráti viszonyt ápoltak. 1931-ben, a Nagyvárosi fények Los Angeles-i premierjére Chaplin díszvendégül hívta Einsteint, amit ő el is fogadott. Chaplin volt az egyetlen ember, akit Einstein meg akart ismerni Hollywoodból. Einsteint persze leginkább a fényrészecskék izgatták a mozi vetítőjében is. Valós találkozásaikat egészítette ki elképzelt párbeszédekkel a szerző, mintha Chaplin és Einstein a 20. századból üzennének a 21. századnak, figyelmeztetve a világveszélyekre. Albertet Epres Attila, Charliet Pál András, Helénét (Albert titkárát) Nagy Dóra játssza; rendező: Ujj Mészáros Károly. (Az új évad elején jelentjük be a további bemutatóinkat.)
Fontos elmondanunk azt is: a Rózsavölgyi Szalon független színházként – akárcsak más, hasonló kulturális intézmény – kénytelen jegyárat emelni követve az inflációt, hiszen a mostani működési pályázaton sem ítéltek meg nekünk támogatást, ami megrendítő számunkra. De bízunk abban, hogy a valódi teljesítmény, a valódi eredmények számítanak a Közönségünknek. Mindemellett online jegyértékesítési csatornánkon bevezetünk egy nagyobb összegű, opcionális mecénásjegyet is – „támogatói jegy” néven. Takarékoskodunk, kevesebb bemutatót tartunk, és továbbra is működtetjük a Rózsavölgyi Mecénás Klubot, amelynek védnökségét színházunk művészei vállalták különféle generációkból: Jordán Tamás, Molnár Piroska, Szulák Andrea, Pokorny Lia és Csiby Gergely. A mecenas@rozsavolgyi.hu e-mailcímen is várjuk a lehetséges mecénások jelentkezését: velük együtt közösen formáljuk ezt az új, egyedi támogatási rendszert. Ettől persze nem mondunk le arról, hogy továbbra is pályázzunk, ha erre mód nyílik.
Zimányi Zsófia művészeti igazgatónk és a Rózsavölgyi Szalon kicsi, de egymást nagyon szerető, segítő munkatársi közössége nevében mindent köszönünk a Művészeinknek, a Közönségünknek. Velük együtt erős a Rózsavölgyi Szalon.
-
Interjúk
„Még mindig kíváncsi vagyok magamra”
Balázs Áron színművész, az Újvidéki Művészeti Akadémia tanára, aki feladta a társulati létformát a tanári hivatásért, ám maradt szabadúszó színész, így azóta Vajdaság minden színházában láthattuk játszani. Legutóbb a Zentai Magyar Kamaraszínház Sirályában öltötte magára a két karakterből gyúrt doktor szerepét. Szerda Zsófia -
Művészek írták
Színházcsinálás: Liliomfi
Szigligeti Ede örökzöldje régi-új színház, erős mai tartalmakkal. Vecsei H. Miklós változatát ifj. Vidnyánszky Attila előbb a Budaörsi Latinovits Színházban vitte színre. Azt egyik társulatalapító produkcióként hozták létre. „A jó darabokat szokták átírni, nem a rosszakat” – idézték Mészöly Dezsőt. És évekig átütő siker lett. Ezt igazították most vígszínházira. A Liliomfi előadása ismét fergeteges. Szegő György -
Interjúk
„Mindig egy lépéssel a világ változása előtt” – interjú Balázs Attila fesztiváligazgatóval a TESZT 15 évéről
Tizenötödszörre vázolt sűrített képet az elmúlt egy év valóságáról, a világ aktuális állapotáról a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó – TESZT. Honnan indult, és merre tart a seregszemle – erről kérdeztük Balázs Attila fesztiváligazgatót, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház vezetőjét.