Hírek
Egy gitár, egy énekes, egy rendkívüli díszlet – Cseh Tamás világa új életre kel Jancsó Előd most készülő egyéni előadásában, melyet Balázs Attila rendez. A Csiky Gergely Állami Magyar Színház Mélyrepülés című produkciója egy órányi utazás az emberi lélek mélységeiben.
Cseh Tamás Mélyrepülés című albuma nem csupán egy történet, hanem egy életérzés, egy korszak lenyomata, amely az emberi lélek mélyrétegeit kutatja. Az album nosztalgikus időtlenséget árasztó szövegeit Csengey Dénesnek köszönhetjük, aki az 1980-as évek magyar valóságát éles, de gyakran megindító részletekkel tárja elénk.
A Cseh Tamás előadásában készült album ősbemutatóját 1986. májusában tartották, de témái ma is aktuálisak, hiszen az emberi lét alapvető kérdéseit feszegetik: a szabadságvágy, a kiútkeresés és az önmegvalósítás ma is fontos kérdések.
„Gyere Zsuzsika, azt hiszem, hogy én fellépnék a színházadban, nagy előadás lenne. Van a színpad, fönt farsangi díszek, lent egy éttermi asztal, meg egy szék. Én annál ülök és nézek és mindenre képes vagyok. […] Mindenki érzi majd, hogy azonnal énekelni kezdek egy különös hangfekvésben, az ország meg sutty, sutty, sutty, fölfelé, én nem kezdek énekelni persze, a feszültség meg nőttön nő és szállunk mindannyian egy helyben. Mélyrepülés. Mélyrepülés ez lenne a címe.” – Csengey Dénes-Cseh Tamás: Mélyrepülés
Jancsó Előd személyes kötődése Cseh Tamás dalaihoz meghatározó eleme az előadásnak. A dalokban kirajzolódik egy belső utazás: repülés és zuhanás, érzelmi és egzisztenciális válság, szabadságvágy és tehetetlenség – ezekre az érzésekre ráerősít az Albert Alpár által tervezett díszlet is.
-
Interjúk
„Még mindig kíváncsi vagyok magamra”
Balázs Áron színművész, az Újvidéki Művészeti Akadémia tanára, aki feladta a társulati létformát a tanári hivatásért, ám maradt szabadúszó színész, így azóta Vajdaság minden színházában láthattuk játszani. Legutóbb a Zentai Magyar Kamaraszínház Sirályában öltötte magára a két karakterből gyúrt doktor szerepét. Szerda Zsófia -
Művészek írták
Színházcsinálás: Liliomfi
Szigligeti Ede örökzöldje régi-új színház, erős mai tartalmakkal. Vecsei H. Miklós változatát ifj. Vidnyánszky Attila előbb a Budaörsi Latinovits Színházban vitte színre. Azt egyik társulatalapító produkcióként hozták létre. „A jó darabokat szokták átírni, nem a rosszakat” – idézték Mészöly Dezsőt. És évekig átütő siker lett. Ezt igazították most vígszínházira. A Liliomfi előadása ismét fergeteges. Szegő György -
Interjúk
„Mindig egy lépéssel a világ változása előtt” – interjú Balázs Attila fesztiváligazgatóval a TESZT 15 évéről
Tizenötödszörre vázolt sűrített képet az elmúlt egy év valóságáról, a világ aktuális állapotáról a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó – TESZT. Honnan indult, és merre tart a seregszemle – erről kérdeztük Balázs Attila fesztiváligazgatót, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház vezetőjét.