Stúdiótermi előadás és nagyszínpadi mesemusical bemutatására készül a Szatmárnémeti Északi Színház magyar társulata.
Az év eleji sepsiszentgyörgyi turnét és a szatmári miniévadot követően két előadás próbái kezdődtek meg. Bélai Marcel rendezésében a társulat az Ács Alajos Stúdióteremben mutatja be a Kohlhaas című stúdióelőadást, illetve nagyszínpadi előadásként visznek színre a Harag György Társulat és a Brighella Bábtagozat tagjai egy mesemusicalt, a Macska voltam Londonban címűt Nagy Regina rendezésében.
Heinrich von Kleist klasszikus kisregényének új színpadi adaptációja egy olyan ember történetét mutatja be, aki az igazságszolgáltatás érdekében hajlandó a végsőkig elmenni. Kohlhaas Mihály lókereskedő “a maga korában az egyik legderekabb, ugyanakkor legelvetemültebb ember”. Egy napon, vásárra menet, a tronkai Vencel területén Kohlhaas két lovát jogtalanul lefoglalják. Később méltatlan állapotban kapja vissza a lovakat, és hiába próbál törvényes úton kártérítést igényelni. Kérésének sokadik visszautasítása után nem tehet mást, mint hogy ő maga próbál igazságot szerezni, bármi áron. Az előadást Henrik Ibsen, Sütő András és Tasnádi István műveit felhasználva, színpadra alkalmazta: Takács Réka és Bélai Marcel.
A hét éves és azon felüli korosztálynak szól a Macska voltam Londonban című mesemusical, melyben egy kisfiú macskává változik, belecsöppenve a szabad macskák kalandos, csöppet sem nyugodt mindennapjaiba. Igazi macskabarátságot kötni, harcolni életre-halálra, szerelmesnek lenni, az érzelmek macskalétráját megmászni a mélységtől, a magasságig. A bánat és az öröm, a gyász és a szerelem letaglóz, vagy éppen felemel, bundától függetlenül. Önbizalomról, barátságról, csalódásról, és még sorolhatnánk, hogy mi mindenről szól Paul Gallico Jennie, te drága című regénye, melyet Horváth Péter dramatizált, Novák János pedig musicalbe öltöztette.
A tervek szerint a Kohlhaas című előadást február 26-án, a Macska voltam Londonban című produkciót pedig április 27-én mutatja be a társulat.
Az alábbi interjú kiváló apropója lehetne, hogy nyolcvanegyedik születésnapján, egykori kaposvári kollégái egy általuk alapított elismeréssel, a „Kossuth díjasok Kossuth díjával” lepték meg a Jászai Mari-díjas, érdemes művészt, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját. Koltai Róberttel néhány nappal a díjátadás után színházi pályájáról beszélgettünk.
Hűséges típus; igazgatói és főrendezői korszakokon átívelően, közel hatvan éve a József Attila Színház tagja. 2008 óta örökös tagja! Ez azonban nem jelenti azt, hogy az angyalföldi társulat mellett ne játszott volna számos más hazai színpadon is. Ujréti László Jászai Mari-díjas és Aase-díjas művésszel hivatásáról, mestereiről, pályatársairól és jelentős szerepeiről beszélgettünk.
Ady Endre Petőfiről írott sorai jutnak eszembe először róla. Mást, két-három szavas méltatást nem is mernék róla írni. Nekem ő fogalom. A BÁNSÁGI. Csupa nagybetűvel.