Hírek
A Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház nagy sikerű operettelőadása, a Luxemburg grófja Szente Vajknak, a teátrum főrendezőjének, valamint Galambos Attila irodalmi vezetőnek köszönhetően egészen modern köntösben, ellenállhatatlan humorral fűszerezve került színre, eddig még sosem látott, egyedi megoldásokkal, felújított szövegkönyvvel, új karakterekkel és egy kifejezetten a kecskeméti társulatra írt koncepcióval.
A darab egyik fő humorforrása a McDonald-szigetekről érkező Sir Basil karaktere, az ő három kísérőjének nevét pedig éppúgy a McDonald’s-éttermek termékei és szolgáltatásai ihlették, mint jelmezeiket.
A McDonald-szigetekről gyorsan kiderül, hogy nem lakja más, csak néhány fóka, ám kormányzót mégis kapott, méghozzá történetünk egyik főhőse, Sir Basil szerepében. Az előkelőség személyzetének tagjai: McCafé, a kabinetfőnök, Big Mac, a testőr, valamint McDrive, a sofőr, a szigetek legkedveltebb eledele pedig a fókaburger.
Mindez félreérthetetlen utalás a világ egyik legnagyobb gyorsétteremlánca, a McDonald’s jól ismert és közkedvelt termékeire, szolgáltatásaira, és tulajdonképpen nem is lenne az igazi az élmény, ha a társulat nem koronázná meg a hosszas munkafolyamatot egy közös mekizéssel. Cseke Péter igazgató úr ötlete nyomán, Héjja János kecskeméti üzletember, a McDonald's egyik legsikeresebb franchise-partnere, a kecskeméti McDonald's éttermek vezetőjének felajánlásával a szerda esti előadás után erre szerencsésen sor kerülhetett.
„Mindig nagyon örülök, ha egy környékbeli vállalkozó felfigyel a színházunkra. A humor pedig a lételemünk. Amikor összekapcsolódik a humor és az adni akarás, akkor kifejezetten boldog leszek. Ez történt most, amikor Héjja János kedves jó barátom felajánlott a Luxemburg grófja stábjának egy vacsorát, egyenesen a kecskeméti ‘McDonald-szigetekről’” – hangsúlyozta Cseke Péter igazgató. „Mi a színházban mindig hatni szeretnénk, és a humor az egyik legjobb fegyverünk erre. Remek érzés, hogy a közönség ezt érti, különösen egy olyan nagyszerű előadásban, mint a Szente Vajk által rendezett valódi ‘nevetésbomba’ Luxemburg grófja. Bízom benne, hogy János példája ragadós lesz, és a nézőink között helyet foglaló vállalkozók látnak majd lehetőséget a teátrum támogatásában. Mi minden ilyen jellegű együttműködést vagy felajánlást nagy szeretettel fogadunk. Pont akkora szeretettel, ahogy a társulat estéről estére játszik és várja a nézőket” – tette hozzá.
A promóció tökéletes apropója annak, hogy nagy örömmel bejelentsük: a nagy sikerre való tekintettel a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház színpadán a 2023/24-es évadban újra tombol majd a Luxemburg grófja!
Aki nem szeretne szeptemberig várni, az operettel a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon is találkozhat július 8-án.
-
Interjúk
„Mindig egy lépéssel a világ változása előtt” – interjú Balázs Attila fesztiváligazgatóval a TESZT 15 évéről
Tizenötödszörre vázolt sűrített képet az elmúlt egy év valóságáról, a világ aktuális állapotáról a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó – TESZT. Honnan indult, és merre tart a seregszemle – erről kérdeztük Balázs Attila fesztiváligazgatót, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház vezetőjét. -
Interjúk
„Olyan nyugalmat és felszabadultságot máskor nem érzek, mint éneklés közben”
Mezei Kinga színész, rendező, a Zentai Magyar Kamaraszínház művészeti vezetője. Legutóbbi rendezése a Hidegpróba Sziveri János költő és Benes József képzőművész életéből és alkotásaiból inspirálódik. Szerda Zsófia -
Művészek írták
Tragédia (Oidipusz éneke) – Világpremier
Szophoklész tragédiát írt, nem drámát – állítja a rendező. A tragédia szakrális forma. Amit hét színésszel: nem pszichológiai elemzésekre épülő dialógusokból formál meg az író-rendező. A kórusszerű vagy szóló dalok, a szakrális zeneiség, a költői tér és fények adják a teátrális formát. Az archaikus szöveg is a – szárd eredetű – Alessandro Serráé, ugyanő tervezte a díszletet, fényeket, ruhákat is. Szegő György