Theater Online
Instagram
  • Nyitólap
  • Képgaléria
  • Színházak
  • Portré
  • Hírek
  • Írások
  • Bemutatók
  • HTMSZ
  • Képügynökség
  • TESzT

    Hírek

    Ady Endre és Bogdán Zsolt

    2020. február 14.
    Nem is érdekes, ki volt előbb: Ady, aki most Bogdán Zsolttal szólal meg, vagy Bogdán Zsolt, aki Adyval szól. Nászta Katalin írása a Káfé Főnix irodalmi és fotóművészeti blogon jelent meg.
    Fotó: fotó: Biró István
    Vagy Szugyiczky István, aki összeállította a műsort. Vagy mi, akik nézzük, hallgatjuk az előadást. Szembenéz sorsával, aki kézbe veszi a magáét, éljen bármikor – s mi is, kik hallgatjuk most, vele nézünk szembe. Hetykén, büszkén, bátran, szerelmesen, őrülten, villogó ésszel, elhagyottan is magában bízva, megverve is dicsőségesen, legyőzve sosem, csak elkergetve, a fejét mindig újra felemelve, a világgal birokra kelve – sétál, járkál, kifut, visszatér közénk az előadó.

    Legjobb korában – bár már öt éve játssza – áll előttünk egy művész, aki vállára vette a legsúlyosabb magyar költőt, Ady Endrét. Fázott nélküle? Hát fogta magát és belebújt a bőrébe. Szinte levegőt sem vesz közben, annyira sok a mondandója, de érthető minden elkiáltott szava, elsóhajtott, nyögött véleménye, szentenciája. Mellkasa ütemesen emelkedik a mély vízben úszók víz alól kibukkanó ritmusában – hisz életben kell maradni, mialatt levegőt vesz ebből a csodálatos, gyűlölve szeretett, szeretve gyűlölt világból.

    Szép sötétszürke öltönyében feláll a székről, amin eddig ülve várt nyitott szemmel fürkészve bennünket, amíg mindenki elfoglalja helyét, megszűnik a mocorgás, elül a zsibongás. Áll zsebre dugott kézzel. Fenegyerek, mégis úriemberebb mindenkinél. A szellem rangja teszi.

    Zsúfolt a nézőtér a budapesti Magyarság házában, ismerik Zsoltot, derül ki a végén. „Bújj elő!” kiáltással hívják ki a függöny mögül, ahová a pódium előadásra alkalmas tér szuffitái mögüli kis tárolóból kibukkan a még ruháját magán rendezgető művész. Páran személyesen ismerik, szeretetteljes fogadtatásban részesül – jó barátok közé jött. Szuperlatívuszok hangzanak el, érthető módon. A művész, a szerény, kedves Bogdán Zsolt köszöni, válaszol, hálás az elismerésekért. A művészi nagyság, egyedüliség utánozhatatlan levegőjét érezni körülötte – amiről ő maga sem tud.

    Állok, mint ismerős ismeretlen az est végén a színpad előtt – első sorból nézhettem végig, ott volt két üres hely, amit az Osonó színésznőjével foglaltunk el, mikor beengedték a nézőket. Az Osonó-sok, tanulni vágyó reménységek, itt ülnek a nézőtéren.

    Bogdán Zsolt előadóművészete különbözik minden mástól, amit eddig láttam. Ennek oka az összeállítás is, amit Szugyiczkynak köszönhet – de az csak az alap, nem érne sokat, ha nem talált volna értő tolmácsolóra. De ő ennél többet tesz, ő ide idézi Ady Endrét. Előhívja versei, publicisztikája negatívjáról. Az előadóművészet Ady Endréje. Földobja magának a labdát, elkapja, játszik élete teleírt lapjaival, műveivel, szerelmével, a világgal. Nem olyan mint, hanem ő az, aki most elmondja, megmutatja, „hogy látván lássatok” kicsoda Bogdán Zsolt-Ady Endre, Ady Endre-Bogdán Zsolt. Valaki megpróbálta leírni, hányféle arcát mutatta meg Adynak, én nem ismétlem. Számomra ő volt akkor este az a fiatalember, aki bátran vállára vette a világot, Ady világával a mi világunkat, majd összegörnyedt súlya alatt, de nem adta meg magát neki, vitatkozott a mindenséggel és Isten ölébe bújt, amikor elveszettnek hitte magát, aki csillogó eszével megértette a ki sem mondottakat, akinek a szíve az utána jövő nemzedékeket, engem is befogott, maga mögé utasított, majd maga elé tartva követett – soha nem volt nála magányosabb, pedig ifjú szívekben élt tovább a magyarok Nagy Költője, akiben ott lakott a mindenség.
    S ez a mindenség Bogdán Zsoltba is beköltözött.

    Nagy kár lett volna, ha nem veszek részt ezen a vallomásos estén. Csak fontos dolgokról írt a költő. Csak fontos dolgokról beszélt a művész. Pontosan abba a résbe állt bele Ady is, Bogdán Zsolt is, amit senki más nem tudott kitölteni.

    Isten áldjon Ady Endre Bogdán Zsoltja!

    Kapcsolódó linkek

    • https://ujkafe.website/?p=87142#more-87142A kritika linkje
    • Interjúk

      Az semmi – ezt hallgasd meg!

      Az alábbi interjú kiváló apropója lehetne, hogy nyolcvanegyedik születésnapján, egykori kaposvári kollégái egy általuk alapított elismeréssel, a „Kossuth díjasok Kossuth díjával” lepték meg a Jászai Mari-díjas, érdemes művészt, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját. Koltai Róberttel néhány nappal a díjátadás után színházi pályájáról beszélgettünk.
      Rojkó Annamária
      20224. december 3.
    • Művészek írták

      Szerelem – Örkény Színház

      A Szerelemben egy idős házaspár szerelmét ismerhetjük meg szuperközeliben, annak minden rétegződését, szépségét, fájdalmát egy betegség fénytörésében.
      Szegő György
      2025. június 7.
    • Művészek írták

      Peter Lindbergh – Budapest Fotó Fesztivál

      A Budapest FotóFesztivál és a Műcsarnok 2025-ben immár kilencedik alkalommal rendezi meg közös fesztiválnyitó kiállítását – idén Peter Lindbergh ikonikus fotóiból válogatva. A nemrég elhunyt fotóművész műcsarnoki tárlatát fia, Simon Brodbeck, a BPF eseményét Mucsy Szilvia, a fesztivál igazgatója nyitotta meg.
      Szegő György
      2025. április 1.

    Bemutatók képekben

    • A bajnokok bajnoka – Papp Laci
      Déryné Program A bajnokok bajnoka – Papp Laci
      rendezőKis Domonkos Márk
    • Mandragóra
      Nagyváradi színház Mandragóra
      rendezőHunyadi István
    • Az öngyilkos
      Beregszászi szinház Az öngyilkos
      rendezőIfj. Vidnyánszky Attila
    • Akár • Akárki
      Kassai Thália Színház Akár • Akárki
      rendezőCzajlik József

    Partner oldalak

    Az oldal megjelenését támogatja: Nemzeti Kulturális Alap Magyar Művészeti Akadémia Emberi Erőforrások Minisztériuma Kulturális és Innovációs Minisztérium Petőfi Kulturális Ügynökség
    © 2025. - THEATER Online - theater.hu