Hírek

A versenyprogramban idén is találkozhatunk vajdasági, erdélyi, kárpátaljai és felvidéki társulatokkal: érkeznek Szabadkáról, Kassáról, Beregszászról, Sepsiszentgyörgyről, és több előadás is kortárs magyar szerzők új szövegeire és zenei világaira épül.
A szabadkai Népszínház Tyúklétra című produkciójában Pálfi Ervin nemcsak főszereplőként, hanem zeneszerzőként is jelen van – érzékeny alkotóként minden jelenethez a hangulatát és mondanivalóját követő zenei világot teremt. A Tomcsa Sándor Színház Kafka A per című művének kortárs adaptációját hozza el: sűrített szöveggel és Bocsárdi Magor zenéjével. Aki látta az Iráni konferenciát, emlékezhet, milyen meghatározó szerepet kapott benne a zene – kíváncsian várjuk, ezúttal milyen zenei világban szólal meg Kafka története. Kelemen László az Emigránsok (Spectrum Színház) konszonáns abszurd zenéjével hökkent meg, tágítva a műfaj határait, Bogdán Zsolt és Szarvas József emlékezetes játékát kísérve. Ábel Poljakov Az anya című darabjához komponált műve pedig az anya-fiú kapcsolat lelki mélységeit tárja fel. A budapesti Karinthy Színház és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának koprodukciójában készült előadás magyar nyelvű ősbemutatónak számít, rendezője az üzbég származású Talgat Batalov.
Az Én vagyok a szél című előadásban Boros Csaba zenei motívumai kísérik végig a nézőt a filozófiai kérdéseken. Az előadást a rendező, Tompa Gábor feleségének, Tordai Tekla emlékének ajánlja. A Tamási Áron Színház Angyal szállt le Babilonba című Dürrenmatt-adaptációjában Bakk-Dávid László zenéje groteszk és szatirikus tónust kölcsönöz az előadásnak. A rendező: Bocsárdi László, akinek előadásaiban a zene visszatérő alkotótárs. Varga Bálint friss és modern hangzása mai élménnyé teszi a Szegedi Pinceszínház Képzelt beteg című klasszikusát, ifj. Kucsera Géza pedig két előadásban is közreműködik zeneszerzőként: A cigány című társadalmi drámában, valamint a kolozsvári Én vagyok a szél társszerzőjeként. Oláh Tamás dramaturg így ajánlja a Tanyaszínház előadását: „Szigligeti Ede több mint másfél évszázaddal ezelőtt íródott népszínműve semmit sem veszített aktualitásából. Érzelmes, humoros, felemelő és szembesítő történet sok zenével és tánccal szerelemről, fiatalságról, elfogadásról, kirekesztésről, áldozathozatalról és a jó elkerülhetetlen győzelméről.”
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Liliom című előadásában a városperem legendája rockzenei környezetben születik újjá – a díszlet- és jelmeztervező, Márton Erika munkáját UNITER-díjra jelölték. Zentáról érkezik Szegedi-Szabó Béla Hangyabefőtt című zenés családi előadása, amelyben Mezei Szilárd zenéje váratlan fordulatokkal és színekkel gazdagítja a csavaros cselekményt. Az Angyalok a lombok között című előadásban (Kosztolányi Dezső Színház) Szerda Árpád zenéje ráerősít a misztikus, már-már spirituális drámaiság hangulatára. A Csábi Anna rendezése egy megtörtént eset feldolgozása.
A fesztivál évről évre bizonyítja, hogy a zene nemcsak aláfestés, hanem önálló jelentéshordozóvá is válik, a színházi történetmesélés részévé. Az idei év tíz produkciójában kortárs magyar zeneszerzők eredeti művei csendülnek fel – élőben vagy felvételről, de minden esetben szervesen illeszkedve az előadások szerkezetébe.
Balogh Tibor szerint a fesztiválnak nemcsak múltja van, hanem jövője is: „A hagyományápolás kevés, a jövő hagyományáról is gondoskodnom kell: idecsalogatni a színházrajongó fiatalokat, s az emlékezetüket nemes pillanatokkal gazdagítani.” Ezt a célt szolgálják a kortárs zeneszerzők munkái is, amelyek nemcsak kísérik, hanem újragondolják az előadásokat – sok esetben kulcsszereplővé válva a színpadon.
Címkép: Friedrich Dürrenmatt: Angyal szállt le Babilonba – rendező: Bocsárdi László
-
Interjúk
Az semmi – ezt hallgasd meg!
Az alábbi interjú kiváló apropója lehetne, hogy nyolcvanegyedik születésnapján, egykori kaposvári kollégái egy általuk alapított elismeréssel, a „Kossuth díjasok Kossuth díjával” lepték meg a Jászai Mari-díjas, érdemes művészt, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját. Koltai Róberttel néhány nappal a díjátadás után színházi pályájáról beszélgettünk. Rojkó Annamária -
Művészek írták
Peter Lindbergh – Budapest Fotó Fesztivál
A Budapest FotóFesztivál és a Műcsarnok 2025-ben immár kilencedik alkalommal rendezi meg közös fesztiválnyitó kiállítását – idén Peter Lindbergh ikonikus fotóiból válogatva. A nemrég elhunyt fotóművész műcsarnoki tárlatát fia, Simon Brodbeck, a BPF eseményét Mucsy Szilvia, a fesztivál igazgatója nyitotta meg. Szegő György -
Művészek írták
Olasz szalmakalap
„Engem általában lenyűgöz egy színpadi szöveg..., Ez a legfontosabb: olyan anyagot találni, ami meghozza a kedvemet. Az Olasz szalmakalap színtiszta színház. Mindig nagy kedvet csinál a munkához – ezért rendeztem meg már korábban is – mert örömből fakad.” (Silviu Purcǎrete rendező) Szegő György