Hírek

Az intézmény virtuális adventi kalendáriumában debütált advent második hétvégéjén, és egy titokzatos helyszínre kalauzolja a nézőket, megmutatva a zene varázslatos erejét.
Ki ne szeretné tudni, mi történik a hangversenyteremben, miután a koncert véget ér, és a közönség hazamegy? Ki ne vágyna rá, hogy bekukkanthasson a kulisszák mögé vagy – jelen esetben – a színpad alá, ahová a zongorák költöznek ideiglenesen a következő „fellépésig”? A Müpa idei karácsonyi kisfilmje segítségével most a nézők is bepillantást nyerhetnek a színfalak mögötti titkokba, megismerkedhetnek egy igazán különleges hangszerrel, és tanúi lehetnek egy újonnan szövődő, szokatlan barátságnak is; az ünnepi alkotás ugyanis a Müpa egyik színpadi díszítőjének zenélni vágyó kislánya és egy varázslatos, de koncertek hiányában elárvult zongora elképzelt történetét meséli el. A kisfilmben a szereplők a muzsika által találnak egymásra, és közösen tanulnak meg eljátszani egy karácsonyi dallamot.
„A Müpa produkcióinak hátterében egy hatalmas tudással és tapasztalattal rendelkező fantasztikus csapat dolgozik nap mint nap. Ebből a színfalak mögötti, sokak számára láthatatlan világból is szeretnénk megmutatni néhány pillanatot a nézőknek a karácsonyi kisfilmben. Ezzel is azt szeretnénk üzenni, hogy a Müpa elhivatott csapata most is minden erejével azon dolgozik, hogy élményt, feltöltődést és egy kis reményt nyújtson a közönségnek: most épp online, mozgóképes tartalmak formájában” – mondja Kosztolánczy Gábor, a Müpa vezérigazgató-helyettese.
A karácsonyi kisfilm rendezője a Balázs Béla-díjas Szász Attila, akinek nevéhez számtalan reklámfilm mellett olyan kiváló, többszörösen díjazott játékfilmek is fűződnek, mint A berni követ, a Félvilág vagy az Örök tél, amelynek főszerepéért egyébként Gera Marina nemzetközi Emmy-díjat kapott. A filmben megszólaló művek Liszt Ferenc tizenkét zongoradarabból álló sorozata, a Karácsonyfa-ciklus darabjai, a Psallite és az Adeste Fideles címet viselő alkotások átdolgozásai. Az eredeti darabokat a már idősödő Liszt az unokájának, Danielának írta, a kisfilmben hallható változatokat pedig a Solaris zenekarból is ismert Erdész Róbert írta át azzal a céllal, hogy a bennük található hangtávolságok a gyerekek számára is könnyedén megszólaltathatóak legyenek a zongorán.
A karácsonyi kisfilm a Müpa virtuális adventi kalendáriumának hatodik ablaka mögött rejtőzött, ahol a következő hetekben is izgalmas felvételek követik majd egymást: az intézmény online adventi naptárja egészen december 24-ig naponta új, eddig sehol nem közölt tartalmakkal lepi meg a közönséget.
Kapcsolódó linkek
-
Interjúk
„Egy kutyasétáltatásnak köszönhetem, hogy operaénekes lettem.”
Láng Dorottyát a hazai közönség még nem ismerheti eléggé, mert eddig elsősorban külföldi színpadokon szerepelt. Bécs, Mannheim és Hamburg után érkezett haza Budapestre, január 29-én a Müpa Rossini Gála élő stream előadásban lép fel. A koncert kapcsán kalandos életútját is végigkövetjük. Farkas Éva -
Interjúk
„Bízom benne, hogy hamarosan visszakaphatjuk az életünket!”
A Gózon Gyula Kamaraszínház stream premiert tartott, Murray Schisgal Szerelem, óh! című komédiáját mutatta be Tasnádi Csaba rendezésében. A háromszereplős darabban Stubnya Béla és Tűzkő Sándor mellett a női szerepet Nagyváradi Erzsébet alakítja, vele beszélgettünk. Farkas Éva -
Interjúk
„Mi hasonló fiatalok vagyunk egy hasonló helyzetben, mint Vizi és Ecsédi.”
A Vígszínház élő streamben mutatja be január 22-én, Cseh Tamás születésnapján a Kelet-nyugati pályaudvar című koncertszínházi előadást. Hárman játsszák: Orosz Ákos, Tóth András és Zoltán Áron. A koncepciót Tóth András és Zoltán Áron dolgozta ki. Velük beszélgettünk. Farkas Éva