40 éves a táncházmozgalom - Népzenei és Világzenei Fesztivál
Várszínpad
19.00 óra
Fellépnek: Halmos Béla, Sebő együttes, Muzsikás együttes, Muzička (SK),
Agócs Gergely, Szirtes Edina Mókus és a Fabula Rasa és néptáncosok
Belépőjegy: 3200 Ft
Halmos Béla
Zenei tanulmányait komolyzenével kezdte, hegedülni és brácsázni tanult, 1969-ig játszott amatőr együttesekben. 1969-től előbb a Sebő-Halmos duó, majd a Sebő együttes alapító tagjaként az énekelt versek és a népzene előadóművészeként szerepelt itthon, Európában, Amerikában és Japánban. 1990 óta a Kalamajka népzenei együttes prímása, hetente táncházat tartanak, koncerteznek és lemezeket készítenek. Népzenével (főként hegedűn játszott többszólamú népi tánczenével) negyven éve, 1972-től, a táncházmozgalom indulása óta foglalkozik intenzíven. Népművészektől tanulva el- sőként sajátította el a népi hegedülés játékmódját. Emellett játszik bőgőn és kontrán, illetve énekel is.
Népzenekutatóként is dolgozik, gyűjtött (a magyar mellett) szlovák, ruszin, román, zsidó és cigány népzenét is. 1987-ben elkészítette az első zenekari monográfiát, megszerezve ezzel a zenetudományok kandidátusa fokozatot. 1992-ig az MTA Zenetudományi Intézetének tudományos főmunkatársaként dolgozott. Aktívan közreműködött a hazai zeneiskola, népzeneoktatás megszervezésében. Létrehozta a Táncház Archívumot, melynek vezetőjeként dolgozik a Hagyományok Házában. Munkásságáért több ízben kapott díjakat, címeket. Gyula város díszpolgára
Sebő együttes
A zenekar tagjai:
Sebő Ferenc – ének, tekerőlant, gitár, citera Barvich Iván – tárogató, kaval, pánsíp, furulya, csellótambura, brácsatambura Perger László – prímtambura, bolgár tambura, gitár, vokál
Az idén Kossuth-díjat kapott Sebő Ferenc 1970-ben alapította meg Halmos Béla közreműködésével a Sebő Együttes-t, amely rövidesen négytagúra bővült. Repertoárjukon a régi stílusú keleteurópai parasztzenék mellett énekelt versek is (többek között József Attila, Weöres Sándor és Nagy László költeményei) szerepeltek. Az együttes tagjai népzenegyűjtéssel is foglalkoztak, és céljukká vált a megismert zenék eredeti formában történő tolmácsolása. A Sebő együttes a következő években rendkívül fontos szerepet játszott a táncházmozgalom elindításában. Két klubot is működtettek (a műegyetemi R-klubot és a zuglói Kassák-klubot), amely széles közönségréteget vonzott, és amelyet rendszeresen látogattak népművészek, ismert alkotók és közéleti személyiségek. A mozgalom szervezéséért 1978-ban Sebő Ferenc, Halmos Béla és Tímár Sándor megosztva Állami Díjat kapott.
Sebő Ferenc 1996 és 2001 között a Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetője volt, jelenleg az általa alapított Hagyományok Házának szakmai igazgatója.
Muzsikás együttes
A zenekar tagjai:
Sipos Mihály – ének, hegedű, citera Porteleki László – ének, hegedű, koboz, tambura Éri Péter – ének, brácsa, kontra, mandolin, furulyák Hamar Dániel – ének, bőgő, gardon, dob
A közel 40 éve működő, nemzetközi hírű Kossuthdíjas és Liszt Ferenc-díjas Muzsikás együttes idehaza és külföldön is egyaránt ismert és közkedvelt. Sokoldalúságukra jellemző, hogy otthonosan mozognak mind a népzenei és világzenei fesztiválokon, mind komolyzenei, alternatív zenei, jazz, kelta zenét kedvelő, vagy zsidó zenei rendezvényeken.
Elsőként sikerült elfogadtatniuk a magyar népzenét, mint önálló, minden más műfajjal egyenértékű zenei stílust, és a mai napig zenélnek a világ legjelentősebb koncerttermeiben, valamint lemezeik világszerte kaphatók. Az együttest 2008-ban európai zenekarként elsőnek a legrangosabb nemzetközi világzenei díjjal, a WOMEXdíjjal is elismerték.
A Muzsikás megvalósította a huszadik századi magyar komolyzene és a hagyományos népzene ötvözését. Neves szólistákkal, kamaraegyüttesekkel, kórusokkal és szimfonikus nagyzenekarokkal lépnek fel itthon és külföldön.
Agócs Gergely
Agócs Gergely 1969-ben született Felvidéken, gyerekkora nagy részét Füleken töltötte. Már tizenhat éves korában népzenét gyűjtött. A kassai Csámborgó zenekarban kezdett el zenélni, majd 24 éves korában megkapja a „Népművészet Ifjú Mestere” címet. Az éneklés mellett számos hangszeren játszik, többek között dudán, furulyán, tárogatón és klarinéton. Az MTA Zenetudományi Intézetében népzenekutatóként dolgozott. Jelenleg a Fonó zenekarban zenél, előadóesteket tart, folklóranyagot gyűjt, népművészeti táborokban tanít és még emellett számos tevékenységet végez.
Muzička
A zenekar tagjai:
Tomáš Brunovský - hegedű Laco Fekete - hegedű Ivan Hanula - hegedű Martin Brunovský - kontra Mišo Brdársky - kontra Peter Obuch - nagybőgő Vlado Michalko - táncos Simoba Dikaszova - táncos
A pozsonyi Muzička együttes egy baráti társaságból alakult 1990-ben. Zenei repertoárjukat az évek során folyamatosan bővítették és a mai kínálatukban valamennyi szlovák tájegység muzsikája szerepel. Ez a sokoldalúság és a magas színvonalú zenélés azt eredményezte, hogy jelenleg Szlovákiában ők az egyik legnépszerűbb népzenei együttes. Különösen szeretnek klubokban fellépni, ahol a közönség velük együtt énekel, táncol és szórakozik. Érdemi részük van abban, hogy Szlovákiában a táncház mozgalom elterjedt, és a mai napig virágzik, Gyulára két táncos is elkíséri őket.
Szirtes Edina „Mókus” és a Fabula Rasa
A zenekar tagjai:
Szirtes Edina „Mókus” – ének, hegedű Balogh Guszti – ének Cserta Balázs – fúvós hangszerek Varga Kornél – gitár Földes Gábor – basszusgitár Kertész Ákos – dob, ütőhangszerek
A zenekart Szirtes Edina „Mókus” alapította 2006- ban. Az első Budapest Fringe Fesztiválon mutatkoztunk be, ahol szakmai különdíjjal jutalmazták őket. Ezt követően beneveztek az amerikai „Songwriter Competiton” versenyre, ahol a beküldött 15.000 dal közül világzene kategóriában döntősök lettek. Országszerte számos fesztiválon és klubban adtak már koncertet. Zenei világuk eklektikus és a környező népek folklórjának izgalmas ritmikái és témái ihletik, melyeket rendkívül mély érzelmi fűtöttség és sokszínűség jellemez. Versmegzenésítéseiket és népdalfeldolgozásaikat komolyzenei, jazz, népzenei és modern elektronikus elemek hatják át. Dalaikat ezért leginkább „kortárs folk”-nak, divatos szóval világzenének nevezik.