54. évad Gyulán a Várszínházban
Varga Marianna ügyvezetőTisztelt Színházbarátok, Kedves Nézok!
Már több mint fél évszázada, hogy 1964-ben a Várszínpadon nagy sikerrel került bemutatásra Victor Hugo: Hernani című darabja Somogyvári Pál és Stefanik Irén főszereplésével.
Az elmúlt 20 évben Gedeon József odaadó munkásságának köszönhetően összművészeti fesztivállá nőtte ki magát a Gyulai Várszínház programsorozata. Színházunk és városunk a Shakespeare Fesztivál révén felkerült a nemzetközi színház és fesztivál térképre is. A Jazz és Blues Fesztiválon nemzetközileg elismert zenészek is fellépnek a magas kultúrát közvetítő színházi előadásaink mellett.
Gyula, az Alföld gyöngyszeme azért is nagyszerű, mert olyan fáradhatatlan szellemi alakjai voltak és vannak, mint a 2016-ban elhunyt Gedeon József, aki a Gyulai Várszínház összművészeti fesztivál mai formájának megálmodója. Emlékét
őrizzük, s őrzik követői is, ami az idei programsorozat színvonalában is mérhető.
A Gyulai Várszínház 54. évadának programjai június 29. és augusztus 13. között felpezsdítik majd a nyári kulturális életet Gyulán és a forró mindennapokat megtölti játékkal és művelődési, szórakozási lehetőségekkel.
Az 54. évadban naponta várjuk előadásokkal a nézőket a 600 éves gyulai várban és a csodálatos panorámájú tószínpadon. Három új színházi bemutatót és számos, először itt látható programot, vendégprodukciót nézhetnek meg a legszínesebb műfaji választékban, minden korosztályt megszólítva.
A Gyulai Várszínház ebben az évben is folytatja a Gedeon József által megteremtett hagyományokat a legszínvonalasabb előadásokat a legjobb előadóktól, minden korosztálynak és nézői ízlésnek.
Ebben az évadban is három új színházi bemutatót tartunk. Az első bemutatónk a XIII. Shakespeare Fesztiválon a Szentivánéji álom című táncjáték lesz július 7-én és 8-án a Várszínpadon. A produkciót Kulcsár Noémi koreográfus állítja színpadra, aki már sikerrel mutatta be Shakespeare Macbeth és Rómeó és Júlia című darabjait is. Shakespeare 1595-ben írta a Szentivánéji álom című művét, magyar nyelvre elsőként
Arany János fordította le 1863-ban. A vígjáték idővel átkerült a színpadra is, így balett előadások formájában is bemutatták a történetet. Az előadás folyamán Felix Mendelssohn Bartholdy zeneszerző által alkotott dallamok csendülnek fel, illetve azok átdolgozásai. A Szentivánéji álom számtalan átdolgozásban került már színpadra, de a gyulai Shakespeare Fesztiválon most először kerül sor táncjátékként való bemutatásra. Minden koreográfusnak és rendezőnek más az elképzelése és éppen ez teszi különlegessé ezt a vidám darabot. Az előadás garantáltan mosolyt csal a nézők arcára!
Egy különleges éjszaka tele meglepetésekkel és mozgalmas történésekkel.
Arany János születésének 200. évfordulóját ünnepeljük 2017- ben. A Magyar Tudományos Akadémia ezt az évet Arany János-emlékévnek nyilvánította. A Gyulai Várszínház fontosnak tartja, hogy csatlakozzon a programsorozathoz, ezért Arany János: A nagyidai cigányok című produkciót mutatjuk be Beczásy Áron rendezésében augusztus 4-én, és 5-én. Arany János A nagyidai cigányok című műve a magyar
irodalom egyik legnagyszerűbb alkotása, mely Arany lenyűgöző, felülmúlhatatlan humoráról árulkodik. A szöveget színpadra alkalmazza a fiatal és tehetséges dramaturg, Vecsei H. Miklós. A produkcióban olyan nemzetközileg is elismert művészek működnek közre, mint Sebestyén Erika, Gaál Attila Csaba, Kozma Gábor Viktor, Molnos András Csaba, Bélai Marcel és az Uniter-életműdíjas Dobre-Kóthay Judit.
Az Arany évhez és A nagyidai cigányok című produkció bemutatójához kapcsolódóan lesz még egy egyedi látványvilágú mozgókiállítás augusztus 3-6-ig „Arany 200 busz” néven, amely versek, képek, különféle dokumentumok, manuális játékok és digitális eszközök, valamint relikviamásolatok segítségével mutatja be Arany János életművét, kapcsolatait és költészetének máig ható jelentőségét.
Az 54. évadot a harmadik saját bemutatónkkal, Vörösmarty Mihály: Csongor és Tünde című drámai költeményével zárjuk, melyet Balázs Zoltán állít a színpadra augusztus 11-én a Maladype Színház művészeivel. A Maladype Színház, Balázs Zoltán rendező-művészeti vezető irányításával létrehozott előadásai komoly szakmai visszhangot kiváltó, új színházi nyelvvel kísérletező produkciók, melyeket a szakma és a közönség jelentős díjakkal honorált, és amelyek a Maladype társulatát a hazai és a nemzetközi színházi élet egyik legizgalmasabb és legszínvonalasabb független formációjává tették. A Maladypére jellemző sajátos színházi nyelv és gondolkodás, legfőképpen a koncentrált műhelymunkára, az intenzív színészi együttlétre és a közönséggel való folyamatos kommunikációra épít.
Idén 13. alkalommal rendezzük meg a komoly szakmai rangot kivívott nemzetközi színházi fesztivált, a Shakespeare Fesztivált. A fesztiválra a világ legjelesebb színházai,
rendezői, színészei kapnak meghívást, illetve mellettük a legjobb magyar Shakespeare produkciókat is megnézhetik a színházkedvelők.
Az idei kiemelt külföldi Shakespeare előadás az izraeli Lear király (The Bastard’s Story) annál is inkább, mert a 13 éve tartó fesztiválon még nem szerepelt izraeli produkció. Az
előadás 2016-ban a Valis Színházi Fesztiválon díjat is nyert. Látható lesz még a III. Richárd Zsótér Sándor, a M/Ámor vagy amit akartok a Terminál Workhouse fiatal alkotókból álló csapatának előadásában, a Tévedések vígjátéka Bocsárdi László rendezésében, valamint a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legújabb produkciója a Shakespeare, Sonnet 66 Kokan Mladenovic rendezésében, és Az éjszaka szívében – A Lear történet, amely a nagyváradi Teatrul Regina Maria előadása.
Az összművészeti fesztiválon kiemelt produkcióink: június 29-én egy látványos táncelőadás lesz a tószínpadon: az ExperiDance együttes előadásában nézhetik meg a Nostradamus – Világok vándora című produkciót. A darab egy nagy időutazás országokon és korokon át, amelynek idegenvezetője Ganxsta Zolee zenész-színész.
Július 3-án az egyik legismertebb Csehov-darabot a Sirályt tekinthetik meg a tószínpadon. Az egyéni hangulatú előadást a színészgárda Oszvald Marika, Porogi Ádám, Trokán Nóra, Kaszás Gergő, László Zsolt, Mihályfi Balázs, Orosz Ákos mellett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen nemrég végzett Fehér Balázs Benő rendezése szavatolja.
Július 5-én Molnár Ferenc Egy, kettő, három című darabját nézhetik meg Znamenák István rendezésében Alföldi Róbert főszereplésével, mellette színpadra lép Szatory Dávid, Lénárdt Laura, Lugosi György és Mihályfi Balázs is.
Július 18-án egy örök klasszikus, Paul Blake: Római vakáció című romantikus zenés produkcióját nézhetik meg, olyan művészek előadásában, mint Tenki Réka, Fekete
Ernő, Hernádi Judit és Szikszai Rémusz.
Július 19-én öt Virtuóz ad különleges és sajátos hangulatú koncertet a Gyulai Várban. A fellépő ifjú tehetségek, mint Holozsai Eszter, Kökény Tamás, Sándor Zoltán, Szauer Bianka, Szüts Apor a Virtuózok televíziós sorozatában már letették névjegyüket a nagyközönség előtt, nyáron pedig a gyulai komolyzene-kedvelőket kápráztatják el játékukkal. A koncerten a Hegyvidéki Solti György Zenekar nagyszerű zenészei kísérik majd a Virtuózokat. Bolyky Zoltán karmester vezényli a kivételes koncerten a művészeket.
Július 22-én a XXVI. Gyulai Vár Jazz Fesztiválon és július 23-án XII. Vár Blues Fesztiválon idén is színes, különleges koncertek szórakoztatják majd a jazz-blues rajongókat, színpadra lép Jojo Mayer’s Nerve, Makrokozmosz – Babos Gyula, Winand Gábor, Orbán György, Czirják Tamás, Vörös Janka e-Series, Gyulai Big Band, Ian Siegal Band, The Dawn Brothers, Borsodi Blues Collective.
Idén 50 éves a kultikus musical a HAIR. Egy korszak, egy életérzés, egy generáció kiáltványa volt. Minden idők talán legismertebb és legkultikusabb musicaljét tekinthetik meg a tószínpadon július 25-26-án a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház társulatának előadásában.
Ebben az évben is lesz felolvasó színház augusztus 1-én Jégtorta címmel. Ezt a fanyar humorú, zenés komédiát a húszéves Kovács-ikrek együtt írták, és olyan kiváló színészek olvassák fel mint, Trill Zsolt, Szűcs Nelli, Orosz Ákos és nemcsak szerepel, de a darab rendezője is Hegedűs D. Géza.
Augusztus 6-án a Liliomfi című produkciót a tószínpadon ifj. Vidnyánszky Attila különleges rendezésében tekinthetik meg. Pörgős, vidám és optimista ez a Liliomfi, melynek a szövegét Vecsei H. Miklós dolgozta át, a zenéjét pedig Kovács Adrián jegyzi.
Augusztus 9-én a tószínpadon mutatják be Szabó Balázs első rendezését az Apám ablakából az ég című produkciót. Az előadásban közreműködik az Állami Népi Együttes
tánckara és zenekara. A különleges produkció igényes kikapcsolódást kínál minden szórakozni vágyó színházlátogatónak.
Ebben az évben is lesz Körös-völgyi sokadalom, irodalmi humorfesztivál, mesejáték, bábelőadások, utcaszínház és workshop a fiataloknak.
Legyenek hát vendégeink, ismerjék meg városunkat, foglaljanak helyet az ország egyik legkülönlegesebb szabadtéri színházában, ahol hat héten keresztül a legszínesebb programokat tekinthetik meg!