Rendezte: Gáspár Ildikó / Örkény István Színház
Henrik Ibsen: Solness
Örkény István Színház
Bemutató éve: 2022
Magyar nyelven angol felirattal/szinkrontolmácsolással
Zártkörű előadás
„Gáspár Ildikó intim stúdiótérbe készült, minimalista rendezése Ibsen kései drámáját egy generációs konfliktusra hegyezi ki. Olvasatában az egykor méltán rajongott Solnesst a kapuzárási pánik cinikus hatalomtechnikussá változtatta, akit már csak az érdekel igazán, hogyan akadályozza meg a sarkában lihegő ifjú generációt a boldogulásban. Még az őt rajongásig szerető, fiatal irodavezetőjét (Zsigmond Emőke) sem azért bolondítja magába, mert az bármi örömöt okozna neki, hanem mert rajta keresztül akarja letörni vőlegénye, Ragnar (Polgár Csaba) önállósodási törekvéseit. Mácsai Pál, az Örkény István Színház színészrendezője, virtuóz módon alakítja a valós teljesítmény híján már jobbára csak saját személyi kultuszába kapaszkodó narcisztikus férfit: manipulatív technikáit a 10 év múltán visszatérő gyermekáldozatával (Szaplonczay Mária) folytatott dialógusban járatja csúcsra, a nevét dicsőítő dal éneklését még a közönségtől is elvárja. S még mielőtt azt gondolnánk, Mácsai jutalomjátékot kapott az általa igazgatott intézményben: a tény, hogy a Ragnart alakító Polgár egyszersmind az Örkény Stúdió művészeti igazgatója, alakítását önironikus fénytörésbe helyezi. A Solness feszes dramaturgiával, kiváló társulati összjátékkal tesz lényegi állításokat egy olyan problémáról, amely nemcsak a magyar (színházi) közéletet jellemzi.” Kricsfalusi Beatrix, kurátor
Halvard Solness, építőmester: Mácsai Pál
Aline Solness, a felesége:Hámori Gabriella
Doktor Leo Erdal, háziorvos: Bajomi Nagy György / Terhes Sándor
Bertha Brovik, korábban építész, jelenleg Solness asszisztense: Pogány Judit
Ragnar Brovik, a fia, műszaki rajzoló Polgár Csaba
Frida Fosli, irodavezető: Zsigmond Emőke
Hilde Wangel: Szaplonczay Mária e.h.
Rendező: Gáspár Ildikó
Dramaturg: Ari-Nagy Barbara
Zene: Matisz Flóra Lili
Látvány: Szabados Luca
Film: Pálos Gergely, Juhász András
Média design: Juhász András
Asszisztens-ügyelő: Kovács Henrietta
Súgó: Mészáros Csilla
Fény: Balogh Csaba Andor
Hang: Baranyai Illés, Móni Tamás
Videó: Ulrich György, Kónya István
Fordítás: Gáspár Ildikó (angol)
Lektor: Mózner László (angol)
|| 14+ ||
MEGJELENÉSEK
„Ari-Nagy Barbara dramaturg viszonylag takarékosan húzta a Gáspár Ildikó újrafordította szöveget, amely viszont cserébe kötetlenebbül hangzik, köznapi természetességgel. El is kel ez a regiszter, hiszen a címben a címétől megfosztott építőmester elsősorban magánemberként lép fel, figurájába belekúszik az őt alakító Mácsai Pál nemcsak színészi, de személyes múltja is. Az ő Solnessének folyton bizonygatnia kell magának önnön nagyságát, tehetségét: valaha ígéretes, ambiciózus fiatalember volt, akiből érett korára már csak a hatás maradt – nagyszerű és már-már zavarba ejtő megoldás, ahogy Mácsai gitárt ragad, és nem sok híja van, hogy a nézőteret is megénekelteti. Ez az egészen közel hozott Solness a sérült idegek harca: ki bírja tovább cérnával?”
Molnár Zsófia, Élet és Irodalom
„Először is, az Örkény István Színház stúdiószínpadán a szűkebbnél is szűkebb a tér. Az ember nem érti, hogyan csinálták, hogy ahol máskor elfér színpad és nézőtér, ott most egy szintben, gyakorlatilag együtt ülünk a játszó – vagy éppen nem játszó – színészekkel. Olyan közel vagyunk, hogy összesúrlódhat a ruhánk, nekünk gurulhat a nagy méretű labda.
Ebben a kis térben pedig olyan közösséget alkotunk, és a főszereplő, a Solness építőmestert alakító Mácsai Pál annyira bevonja a személyes élettörténetét is az előadásba, hogy egy ponton családi vetítésbe csöppenünk: látjuk a kisgyereket, akit az apja filmezett, aztán a kamaszt, majd a fiatal színészt – mindezt Mácsai és a nézők közül be-bekiabáló kollégái kommentálásával.”
Sümegi Noémi, Index.hu
„Gáspár Ildikó újrafordította a drámát, ennek értelemszerűen az lett a következménye, hogy a 130 éves szöveg még frissebb, életszerűbb, egyben vulgárisabb lett, mint amilyenként a 2000-es évek elején Kúnos László jóvoltából találkozhattunk vele. (...) Meglehet, hogy ez a nyelvi átminősítés eleve közelebb hozza a mai nézőkhöz a darabot, de ennél is fontosabb szerepet tölt be a dráma életre keltésében a rendező két, meghatározó döntése. Az egyik a tér. Szinte lakásszínházi a forma, amelyben az előadás zajlik. Az Örkény Asbóth utcai stúdiójában ezúttal csupán kétsornyi szék vonul végig a falak mentén. A közöttük elférő szűk helyen, majdhogynem a nézők lábaiban meg-megbotolva játszanak a színészek. [...]
Szemben velem Pogány Judit foglal helyet, az otthonosan ismerős fekete kompléjában, amelyet ezúttal feldob a mellén csomóra kötött fehér gyöngynyaklánc. Amikor az előadás elején feláll, és egyre dúltabban kéri számon Mácsai Pál Solnessén, hogy miért nem ad háztervezési lehetőséget fiatal munkatársának, Ragnarnak (aki az ő fia), akkor nekem háttal áll éppen. Rögtön tudom: meg kell néznem még egyszer az előadást. Látnom kell, milyen Pogány Judit arca ebben a jelenetben. A fiát egyébként Polgár Csaba adja, akit Mácsai Pál nemrég felkért és kinevezett az Örkény Stúdió művészeti vezetőjének. És evvel a mellékkörülménnyel már el is értünk az előadás másik nagy rendezői találmányához: a darab és az élethelyzetetek rafinált összemosásához. Jótékony bizonytalanság lebeg afölött, hogy az ibseni szerepek megformálást látjuk, vagy a legszemélyesebb módon fogalmazódnak meg Madách téri figurák, szituációk, viszonylatok.”
Stuber Andrea, Az Örkény Színház fantomja Mozgó Világ
Örkény István Színház
Az Örkény István Színház önálló társulattal működő repertoárszínház, az ország egyik fontos művészszínháza. Az Örkény elsősorban prózai drámaszínház, ám sokféle műfajra nyitott. Repertoárján - az antikvitás szerzőitől a kortársakig - máig több, mint száz mű szerepelt. “Munkánk értelmét műfajtól függetlenül a magas színpadi irodalom választásában, az alapos próbamunkában, a közélet kérdései iránti nyitottságban, a humor, a groteszk és az irónia sokféle árnyalatának szeretetében látjuk.” Az Örkény tíz éve működő színházpedagógiai programja Magyarországon az elsők között nyitott új csatornát a közönséggel való aktív, közösségteremtő kapcsolattartáshoz.
Gáspár Ildikó
… az Örkény Színház rendezője, aki előadásait rendre saját adaptációi, fordításai, átiratai alapján készíti el. Az Örkény mellett számos európai színházban rendez Németországban, Svédországban, Litvániában, Lettországban és Szerbiában. Ösztöndíjjal volt Németországban és az Egyesült Államokban. Többször tanított és tartott workshopot színházi iskolákban és intézményekben Budapesten, Vilniusban, Helsinkiben és Stockholmban.
KAPCSOLAT
Szabó Julcsi
szj@orkenyszinhaz.hu
+36.30.956.97.30
Facebook ▷▷ OrkenyIstvanSzinhaz
Instagram ▷▷ orkenyszinhaz
Web ▷▷ orkenyszinhaz.hu
Támogatók
Budapest Főváros Önkormányzata, Budapest VII. kerületi önkormányzat