Szeri Viktor
fatigue
Trafó
Bemutató éve: 2022
Nem verbális
"A megaszekundum sebességével utazni. Lelassítani és megtörni azokat a gesztusokat, amelyek által a társadalom látható, aktív tagjaiként vagyunk jelen, miközben eleven lényekként láthatatlanok maradunk egymás számára. Szeri Viktor performansza erős rámozdulás a kiégés témájára; egy társadalom kiégésére, az általunk ismert művészet kiégésére. Az alkotó táncos hullámzó, egymásba mutálódó testképei önmagukat szemérmetlenül feltáró projekciós felületek, egyenrangú társaiként a Molnár András által kreált hangszövetnek és Páll Tamás vizuáljának. Mintha egy toxikus emberalkotta táj bomlana itt fel és lenne átalakulóban valami mássá, ami túl van már minden célelvűségen és a szimbolizmuson. Ajánlat ez a nézőknek, hogy ők is a szemlélődés más módozataiban utazzanak.
Szeri Viktor multidiszciplináris darabjaiban különböző (előadó)művészeti formák és vizuális nyelvek lépnek párbeszédbe, feloldva a színpad és nézőtér közötti határokat. Számára a tánc egy olyan nyelv, amelyen keresztül a tökéletlen, múlandó és naiv emberi test képes kitörni a ránehezedő társadalmi normák szorításából. Szeri Viktor alapító tagja a Hollow nevű formációnak. 2020 óta a budapesti Under500 előadó-művészeti fesztivál főszervezője. Fatigue című előadása 2022-ben elnyerte a legjobb magyar kortárstánc-alkotásoknak járó Lábán-díjat." Berecz Zsuzsa, kurátor
Hangulatingadozás, lelassult reflexek, szédülés: a kiégés változatos fizikai és pszichés tünetei észrevétlenül szivárognak be a hétköznapokba. Mit kezdhet egy alkotó ezzel az enervált állapottal egy olyan világban, amelyben a munka teszi kézzelfoghatóvá a létezést? Ebben a légkörben úgy tűnhet, mintha a folyamatos termelés, a projektek halmozása lenne a kulcs az elégedettséghez, miközben mindez inkább a kiégés felé vezető utat jelöli ki.
Szeri Viktor szólójában nem rejti el a fásultságot, hanem személyes élményeiből indul ki és a fáradtságból, a semmit nem akarásból építkezik. Az alkotói folyamatot, saját testének határait és tűrőképességét a kiégés szűrőjén keresztül vizsgálja, miközben azzal is kísérletezik, hogy a közönség hogyan tud kapcsolódni a lassan hömpölygő, szedált látomáshoz.
Alkotó, előadó: Szeri Viktor
Zene: Molnár András
Videó: Páll Tamás
Fény: Payer Ferenc
Produkciós partner: Katlan Csoport
Külön köszönet: Soós Andrea, Raubinek Lili, Vass Csenge
MEGJELENÉSEK
"Szeri Viktor azok közé az alkotók közé tartozik, akik a kortárs táncban és a színházban önmagukra, sajátos vagy éppen hétköznapi helyzetükre reflektálnak, általában távolságtartó öniróniával, ritkábban a legnagyobb komolysággal. Az őszinteség és a személyesség adja ezeknek az előadásoknak az igazságát. Szeri most is ezt teszi, de úgy, hogy ez az alkotótársaival szoros együttműködésben létrehozott darab messze-messze túlmutat önmagukon. A fatigue Szeri Viktor alkotói pályájának fontos és kiemelt állomása. [...] Szeri Viktor darabjának ereje gazdag egyszerűségében áll. Egy színpadi alak a rá ömlő hangok és képek hol lendületet adó, hol bántó és bágyasztó viharában semmi mást nem csinál, mint van. Nagyon hosszan van. Aztán nincs. Szeri Viktor hézagmentesen tölti fel önmagával ezt az alakot, mégsem Szeri Viktort látjuk. A fatigue-nak így egyszerre van fájdalmas igazsága és jelentése, az igazi ereje pedig abban áll, hogy ezt a fájdalmat képes termőre fordítani. Az előadás az életbe beállított és ottfelejtett ember drámáját mutatja meg tisztán és élesen."
Török Ákos, Lábán Rudolf-díj laudáció 2023
"A fatigue, mely egy jól körülhatárolt lelki-pszichikai diszkomfortérzést, a kiégést próbálja vizualizálni. Szeri a pillanatot ragadja meg és tágítja negyvenöt perces belső utazássá, azt a pillanatot, amit ez az (üresség)élmény mint más tudatállapot okoz. Minimálmozgás, őrületes hangkulissza (zene: Molnár András), mesterien egymásra pakolt képi és vizuális jelek (tervezők: Páll Tamás, Tóth Ákos, Payer Ferenc) – és bár a színpadon a szó fizikai értelmében alig történik valami, ami előttünk lepereg, az gyakorlatilag minden, amihez egy ilyen szedált állapotban valaha is közünk volt vagy közünk lehet. A nagy feketeségben egy téglalap alapú apró fehér sziget a játéktér: Szeri besétál, megáll a közepén, és mint akinek földbe gyökerezett a lába, onnantól nem mozdul. Csak a karok és a törzs játszanak: a törzs kevésbé, a karok inkább, ívek, görbületek, hullámmozgások, alig érzékelhetően, mintha egy végtelenített lassított felvételt néznénk, amelyből örökre kivesztek a mozdulatokat generáló ritmusok. Áll az emberalak, és ömlenek rá és körülötte az ingerek, színesek, szagosak, látomásosak, de ő kívül van mindenen, csak áll üveges szemmel, magába zártan, feltörhetetlenül. Egyetlen életjele: a szinte gépiesen vegetatív mozgása. Szeri nagy önfegyelemmel és koncentrációval teszi a dolgát, alakját hol elnyeli, hol kiköpi a virtualitás, van és nincs, és mégis van."
Králl Csaba, Élet és Irodalom (Králl Csaba - Közérzet koreográfiák - Élet és Irodalom MŰBÍRÁLAT - TÁNC - LXVI. évfolyam, 15. szám, 2022. április 14.)
"Nem csupán a nap, de az utóbbi idők egyik legerősebb hatású kortárstánc-előadása Szeri Viktor fatigue című darabja. Nem így indul, pontosabban így indul: a zene elkezdődik, de még senki nincsen az előadó számára kijelölt helyen, majd megérkezik Szeri Viktor, aki egy ideig csak áll velünk szemben, majd nagyon lassan kezd bele egy mozdulatba, voltaképpen az egyetlenbe, szóval izgalmasan indul, ezt követően azonban egy idő után leül a kezdeti nézőtéri lendület. Már-már unalmassá válik ugyanannak, a bulikból jól ismert, kígyózó mozdulatnak az ismétlése, kelletlen variálása: a táncos szórakozóhelyek katatón vendégei szoktak hasonlót produkálni hajnal négykor. Aztán valami megváltozik: nemcsak jelentése lesz ennek a szőkített figurának a színpadon, de a lassú, repetitív mozgássor hirtelen drámává válik, olyan drámává, amihez eredendően közünk van."
Török Ákos, tanckrtika.hu
Szeri Viktor
Szeri Viktor (szül. 1993) Budapesten élő független performer és koreográfus. Multidiszciplináris darabjaiban különböző (előadó)művészeti formák és vizuális megoldások egymásra hatása figyelhető meg. Spontán és improvizatív alkotói folyamatait általában egy hangulat vagy egy érzet megjelenítésének a vágya motiválja, munkáiban a táncnak mégis mindig döntő szerepe van: számára ez egy olyan nyelv, amelyen keresztül a tökéletlen, múlandó és naiv emberi test képes kitörni a ránehezedő társadalmi normák szorításából. Performanszai zsigerileg hatnak: a színpad és a nézőtér közti határ gyakori elmosásával olyan intim világokba hívnak, ahol a nézőknek is aktív szerep jut. A hagyományos művészeti terek, így a színházak és a galériák ideológiája és komplexitása ugyanúgy foglalkoztatja, mint a közterekben és elhagyatott épületekben rejlő lehetőségek. Mindig új megoldásokat keres, és ezt sokszor csapatban teszi. 2018-ban alapította Páll Tamással és Muskovics Gyulával a Hollow művészcsoportot, akikkel azóta is rendszeresen együtt dolgozik. Immerzív installációikban és performanszaikban a tánc, a költészet, az újmédia-művészet és a szerepjáték eszközei keverednek, olyan világ-prototípusokat hozva létre, amelyekben a konszenzuális valóság domináns rendszerei megkérdőjeleződnek.
Tanulmányait a Budapest Kortárstánc Főiskola koreográfus BA, valamint a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem média design MA szakán végezte. Több ösztöndíjat és rezidencia programot is elnyert az utóbbi években Budapesten, Prágában, Berlinben, Bécsben, Párizsban, Isztambulban, Varsóban, Tbilisziben és Minszkben. Egyéni munkáit és együttműködéseit pedig többek között bemutatta a Trafó Kortárs Művészetek Háza, a MU Színház, a DunaPart Kortárs Előadóművészeti Platform, az art quarter budapest, a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület, a Placcc Dance, valamint a MeetFactory (Prága), az Y Events, Divadlo X10 (Prága), a House of Arts (Brno), a Donaufestival (Krems), az Art Cologne (Köln), a Montag Modus (Berlin), és a radialsystem (Berlin), Open Space - Centre for Visual and Performing Arts (Tbilisi), Krytyka Polityczna (Varsó).
2022-es Fatigue című előadása az év legjobb magyar táncelőadásnak járó Lábán Rudolf díjban részesült.
2020 óta, azóta háromszor megrendezésre kerülő budapesti Under500 összművészeti fesztivál főszervezője.
KAPCSOLAT
Szeri Viktor
viktorszeri@gmail.com
+36704534264
Facebook ▷▷ szeriviktor
Instagram ▷▷ viktor_szeri
Web ▷▷ viktorszeri.com
Támogatók
Nemzeti Kulturális Alap - Imre Zoltán Program, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Katlan Csoport, Sín Művészeti Központ, MU Színház