Mitsoura
Július 17. 19 óra
Jazz és Folk Estek a Barcsay Udvarban
Mitsoura
A Mitsoura zenéje képes sikeresen integrálni a Kárpát-medence cigány zenei hagyományát egy olyan progresszív, elektronikus alapokkal felépített zenei környezetbe, amely fiatalok tömegeinek figyelmét fordítja a cigány kultúra értékeire. A 2008. végén megjelent legutóbbi, Dura Dura Dura című lemezükön hallható dalok nem csak a szűkebb régió repertoárjából állnak össze: a zenekar művészi koncepciója szabadon ragad ki gyönyörű dallamokat annak a nagy utazásnak az állomásairól, amelynek során a cigány diaszpóra évezredekkel ezelőtt beáramlott Európába: így a Mitsoura-repertoár a többi között az egyiptomi és az indiai cigányság dallamkincséből is választott néhány gyönyörű darabot.
Mindez harmonikus egésszé kovácsolódik a zenekar jellegzetes stílusában, amelyet az elektronikus beat-alapokon és atmoszférán túl rendkívül magas szintű balkáni, egyiptomi és indiai hangszeres kíséret is jellemez.
A Mitsoura zenekar tagjai a magyarországi electronica, a jazz és a világzene utóbbi évtizedeinek legtehetségesebb előadóművészei: Juhász Miczura Mónika hátborzongatóan erős énekhangja az Ando Drom együttesben tűnt fel először, és azóta a világ legnagyobb koncerttermei fogadják fellépéseit. Moldvai Márk a Neo zenekarban való első feltűnése óta a magyar zenei élet egyik legtöbbet foglalkoztatott elektronikus zenésze. Monori András a world jazz rendkívül sokoldalú művésze, számos különleges etnikus vonós és fúvós hangszer kiváló játékosa, aki a zenekar kompozícióinak hangszereléséért is felel. Lukács Miklós cimbalomjátékának nem kisebb az érdeme, minthogy megteremtette a hangszer presztízsét jazzben.
Szalai Péter tablaművész az indiai klasszikus zene legnagyobb mestereitől, Ravi Shankartól, Alla Rakhától és Zakir Hussaintől tanulta hangszeres tudását, és valamennyi megszólalását az autentikus indiai ütőhangszeres stílus iránti elkötelezettség jellemzi.