Macbeth – táncszínházi bemutató
Kulcsár Noémi Tellabor
Hercsel AdélA Kulcsár Noémi Tellabor és a Nemzeti Táncszínház közös produkciójában március 6-án a MOM Kulturális Központban bemutatják Shakespeare – Kulcsár Noémi: Macbeth című táncszínházi előadást .
Akárcsak William Shakespeare életműve, az olthatatlan hatalomvágytól sújtott gyenge ember archetípusa és sorsdrámája is örök. A Macbeth című tragédia halhatatlan tanulsága, hogy a félreértelmezett hivatástudat, a beteges nagyravágyás és a hamis uralkodói szellem pusztító, torz lelkivilágú figurákat szül. A történelem krónikájában és napjainkban ugyanúgy feltűnnek azok, akik érdemeik és kiemelkedő képességeik hiányában erőszakkal, csalással, vagy ügyeskedéssel ragadták magukhoz a hatalmat. Amikor a fölöttünk álló, dilettáns és rossz vezetők miatt szenvedünk, Shakespeare megnyugtató igazságot szolgáltat számunkra Macbeth tragédiájával.
Macbeth-nek, a norvégok és a lázadó skótok fölött győzedelmeskedő hadvezérnek három boszorkány megjósolja, hogy egy napon Skócia királya lesz. Macbeth felesége segítségével megöli a királyt, hogy beteljesítse a jóslatot. Macbeth elől ugyan minden akadály elhárul, hogy Skócia trónjára lépjen, de az uralkodást nem tudja élvezni, mert örökké attól retteg, hogy hatalmát valaki veszélyezteti. Az idő múlásával egyre inkább kényszerképzetei foglyává válik, ezért gyilkosokat bérel fel, hogy végezzenek a számára gyanús elemekkel. A szörnyű vérontás közepette Macbeth újból fölkeresi a boszorkányokat, akik kétes jóslataikkal ismét hamis illúziókba ringatják, miközben a háború már gőzerővel készül Macbeth és Skócia trónja ellen.
Az eredetileg a középkori kelta Holinshed-krónikából származó Shakespeare művet belengi az erőszakos tettekkel és a kísértő bűntudattal teli legendák misztikus hangja és sejtelmes atmoszférája. A babonák és a látomások világa, továbbá a Shakespeare-mű misztikuma, motívum- és szimbólumgazdagsága kiváló alapanyag a tánc- a mozdulatművészet számára.
Szereplők: Macbeth: Csere Zoltán, Lady Macbeth: Szarvas Krisztina
Továbbá: Stohl Luca, Tóth Brigitta, Wéninger Dalma, Schell Martin, Darabont Áron, Gál Norbert
Koreográfia, rendezés: Kulcsár Noémi, Díszlet, jelmez: Bozóki Mara, A bábokat tervezte és kivitelezte: Horváth Márk , Animatív mozgás: Csibi Gergely, Zene: Montázs
Kulcsár Noémi koreográfus, táncművész színpadi tapasztalatait Hamburgban és Münchenben szerezte, 2005-től szabadúszó táncművészként dolgozik Magyarországon, 2005-től Győri Tánc és Képzőművészeti Iskola, majd 2011-től a Magyar Táncművészeti Főiskola mestere. 2008-tól az egri Gárdonyi Géza Színház Badora társulatnak tagja. 2013-ban Fülöp Viktor ösztöndíjban részesült. Számos színdarabhoz készített koreográfiát az egri Gárdonyi Géza Színházban, ezen túl több alkalommal is koreografált a Zsidó Nyári fesztivál felkérésére, a Győri Balett, a Miskolci Balett és a Magyar Állami Operaház számára. 2012-ben létrehozza saját társulatát, a Kulcsár Noémi Tellabort, amelynek legutóbbi bemutatói a Kert, a Body Building, A vágy villamosa és az Eötvös Péter zeneműből készült Tale című kortárstánc előadások voltak.