Horvát Lili - Danubia Zenekar
Dichterliebe – A tizenkét óriás
Bemutató éve: 2022
Magyar és német nyelven, angol felirattal
„Igazi összművészeti vállalás a Schumannak a Heine verseit alapul vevő klasszikus dalciklusából, a Dichterliebéből kiinduló, filmes és színházi eszközöket vegyítő zenés színházi előadás. Írója és rendezője Horvát Lili filmrendező, akinek Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre című mozifilmjét 2020-ban a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon nagy sikerrel mutatták be. Ahogy a film, úgy most a koncert-film-színházként meghatározott Dichterliebe – A tizenkét óriás is a szerelem érzésének megfoghatatlanságáról, illékonyságáról, illetve a szubjektum valóságérzékelésének megbízhatatlanságáról beszél. Az áttetsző hártyához hasonlatos, az egész színpadot takaró vászonra vetített filmes szekvenciák, a Danubia Zenekar által élőben előadott zenei betétek, a színészként és énekesként egyaránt magas színvonalon teljesítő Szemenyei János epizódjai úgy olvadnak egységgé, illetve folynak egymásba, hogy eközben az egyes médiumok a csak rájuk jellemző vonásokat is hiánytalanul megőrzik. Horvát Lili és alkotótársai okos játékában a nézőre a detektív szerepe hárul: a nyelveket, esztétikákat, gondolkodásmódokat perfekt ritmusban váltogató előadásban nekünk kell rendet rakni, vagyis mi döntünk arról, hol ér véget a valóság és hol kezdődik a fantázia világa.” Jászay Tamás, kurátor
Robert Schumann dalciklusa az előadásban egy elképzelt szerelem története: egy olyan szerelemé, amelyhez egy ember is elég. A túlfűtött, hol visszaemlékező, hol dühös, hol lemondó dalok belső történésekről szólnak, nem egy valódi, megélt kapcsolat kínjairól és boldogságáról. A külső és a belső világ konfrontációját emeli ki koncert-film-színházi előadásban a különböző műfajok ütköztetése. A dalciklus zenekari feldolgozását Balogh Máté Erkel-díjas zeneszerző készítette el a Zenekar számára, így az előadás egyben a kortárs zeneművészetet is reprezentálja.
Egy fiú és egy lány, akik egy bulin megismerkednek, egy éjszakára egymásra találnak, majd reggelre a lány eltűnik. Idáig ez lehetne egy szokványos egyéjszakás kaland, de a fiú elkezdi keresni a lányt, mert úgy érzi, ő volt a nagy Ő. Kölcsönös ez a szerelem vagy plátói? Álmodta a fiú az egészet, vagy lezajlott a valóságban?
Kétszáz évvel ezelőtt jelent meg Heinrich Heine egyik kötete, melyből 16 verset kortársa, Robert Schumann zenésített meg és írt át férfihangra és zongorára. Ez a mostani előadás azonban nem a 19. századi, hanem nagyon is mai, kortárs színházi verzióját mutatja meg a fájdalmas szerelmi csalódásnak. A Horvát Lili által rendezett szerelmes filmben a külvilágban zajló eseményeket követik végig a nézők, de ezt folyamatosan megszakítják a főhős lelkében lezajló változások.
Hogy végül is mi a Dichterliebe – A tizenkét óriás? Kilencven perces zenei utazás filmes megállókkal.
Fordította: Babits Mihály, Bródy László, Endrődi Sándor, Eörsi István, Hajnal Anna, Justus Pál, Kálnoky László, Képes Géza, Komlós Aladár, Szabó Gizella, Szabó Lőrinc, Tellér Gyula, Urbán Eszter
Zenei feldolgozás: Balogh Máté
Közreműködik: Danubia Zenekar
Főszereplő: Szemenyei János, Wrochna Fanni
A filmben közreműködik továbbá: Boros Anna, Kőszegi Katalin, Nagy Zsolt, Stork Natasa, Venekei Mariann
A film szövegét angol nyelvre Kálmán László fordította, a dalok Richard Stokes fordításában olvashatók.
Rendezőasszisztens: Fenyvesi Lili
Zenei vezető: Hámori Máté
Író-rendező: Horvát Lili
A Danubia Zenekar és a Poste Restante közös produkciója.
|| 12+ ||
MEGJELENÉSEK
„Az a boldogító igazság, hogy nagyon élvezetes az egész, lenyűgöz a kilencven perc összeszedettsége.”
Fáy Miklós, Faymiklos.hu
„A Dichterliebe… az évad eredeti és utánozhatatlan meglepetése.”
Csabai Máté, Magyar Narancs
„… milyen jó lenne, ha minden városban, majd minden este várna minket valami hasonlóan kedves, finom alkotás, egy-egy ilyen élmény.”
Merényi Dániel, Telex.hu
„Érzelmi hullámvasút a lelkes lángolástól a féltékenységen, majd megvetésen keresztül az elfogadásig.”
Gyenge Zsolt, Revizoronline.com
„Végtelenül egyszerű történetek, ökonomikus és nagyon jól, szellemesen megírt párbeszédek, igazi színészi bravúrok.”
Hermann Zoltán, Szinház.net
Horvát Lili
… filmrendező, forgatókönyvíró Csernátony Dóra kreatív producerrel együtt 2016-ban megalakította a Poste Restante filmgyártó vállalatot. A cég első produkciója, Horvát második nagyjátékfilmje, a Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre a 2020-as velencei filmfesztivál Giornate degli Autori versenyszekciójában mutatkozott be, azóta számos nemzetközi filmfesztivál díjával büszkélkedhet.
Hámori Máté
… karmester, művészeti vezető a magyar zenei élet meghatározó alakja, akinek innovatív, sokoldalú tevékenysége a klasszikus zene minél szélesebb körű népszerűsítését célozza. 2013-ban vette át a Danubia Zenekar művészeti vezetését. Művészi tevékenysége elismeréseként Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben, Óbuda Kultúrájáért Díjban és Liszt Ferenc-díjban részesült.
Balogh Máté
… zeneszerző a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem adjunktusa, a Nemzetközi Kodály Intézet zeneelmélet tanára, a Magyar Zeneszerzők Egyesületének elnökségi tagja, valamint az Artisjus Komolyzenei Véleményező Bizottságának tagja. 2016-ban Eötvös Péter mentoráltja volt. Rangos nemzetközi és hazai fesztiválokon szólaltak már meg kompozíciói. Számos hazai és nemzetközi zeneszerzőverseny első helyezését nyerte; Artisjus- és Junior Prima Díjas, 2022-ben pedig munkájáért Erkel Ferenc-díjjal tüntették ki.
Szemenyi János
… színész, énekes, zeneszerző a kortárs magyar színház sokoldalú művésze. Számos színházi szerepe, munkája mellett a filmvásznon is találkozhattunk vele (Fehér Isten, 2014; Original Láger, 2006). 2005-ben Artisjus-díjjal ismerték el munkáját, a 2013-as VIDOR Fesztiválon a Legjobb férfi epizódalakítás díjával jutalmazták, 2021-ben Latabár-díjban és Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetésben részesült.
Wrochna Fanni
… színész Bolognában, majd Rómában tanulta a mesterséget, tudatosan építi több országban a karrierjét. A castingolás mellett kis projektekben és színész workshopokon vesz részt, de neki köszönhetjük Hajdu Szabolcs Békeidőjének legsúlyosabb jelenetét is.
KAPCSOLAT
Váraljai-Bátki Margit
batki@odz.hu
+36.70.709.51.60
Facebook ▷▷ DanubiaZenekar
Instagram ▷▷ danubiaorchestra
Web ▷▷ utazenehez.hu