A Hetedik
Kezdődik a DESZKA Fesztivál
Vidnyánszky Attila köszöntője
A Hetedik
A Csokonai Színház hat évvel ezelőtt fogadta be először a Drámaírói Kerekasztal kezdeményezését, az adott évad legújabb magyar drámabemutatóiból válogatott, ma már mindenki által családiasan csak DESZKA-nak becézett szemlét. Akkor is vakmerő vállalkozásnak számított egy ilyen fesztivál megrendezése Magyarországon, de a válságos költségvetési körülmények között mára igazi küldetéssé vált. Akkoriban még úgy láttuk, hogy bátorítani kell a színházakat és a közönséget arra, hogy a legújabb magyar drámatermésnek helye van színpadjainkon. Ha az elmúlt évadokban a kockázattól kevésbé tartva gyakrabban tűzik műsorra a színházak az új magyar drámát, ebben talán a DESZKA fesztiválnak is volt némi szerepe.
Legtöbbször egy hétig zajlottak a fesztiválesemények reggeltől késő estig színházunk minden hasznosítható terében. Ha egy előadás nem fért el a színpadon, a stúdióban, a kamaraszínházban, színházi térré avanzsált a színházi büfé, a műhelyház, a MODEM kiállítóterme vagy az Ady Gimnázium osztályterme. Egy évad terméséből válogatott „mintán” mérhettük le merre haladunk, hányféle úton próbálunk eljutni – ahogy Hubay Miklós fogalmazott - a „megváltó dráma” közelébe. A DESZKA, a névadók szándéka szerint: drámaírók és színházak kerekasztala. A fesztivál szakmai programjain e képzeletbeli „kerekasztal” mellett számtalan témáról beszélgettünk. Szóba került – többek között – a monodráma, a dokumentarista színház, a rendező „drámája”, a történelem ábrázolása a színházban, az irónia és a gúny a drámai szövegekben, a meztelenség és trágárság a színpadon. Alkotói beszélgetéseket folytattunk drámaírókkal, rendezőkkel, színészekkel. Próbáltunk ihletet meríteni a külföldi példákból, az orosz, lengyel, francia, román színházak újító törekvéseiről tájékozódva. Volt a DESZKA-n felolvasószínház, olvasópróba, elemző próba, nyílt próba. Az írókat évről-évre visszavárták a debreceni középiskolákba, a fiatalok kíváncsian faggatták őket. A programban hat év alatt minden jelentős „kortársunk” szerepelt, egymás mellett több nemzedéknyi drámaíró: Szabó Magda, Hubay Miklós,Szakonyi Károly, Gyurkovics Tibor, Tolnai Ottó vezette a sort, követte Kornis Mihály, Spiró György, Nádas Péter, Esterházy Péter, Pozsgai Zsolt aztán Kiss Csaba, Forgách András, Tasnádi István, Garaczi László, Egressy Zoltán, Háy János, Németh Ákos, Sultz Sándor és helyet követeltek maguknak a mára már elismert „fiatalok”: Térey János, Bartis Attila, Vinnai András, Székely Csaba. Díszvendégünk volt többek között Hubay Miklós, Szakonyi Károly és Spiró György, talán ez is jól mutatja, milyen széles palettáról válogathatunk jelenkori drámaszöveget egy kortársi pillanatban.
A DESZKA fesztivál nagyon népszerű lett a debreceniek körében, általában egy-két nap alatt elfogynak a jegyek az előadásokra. Remélem, hogy a stafétát átveszi a Csokonai Színház következő vezetője és alkotó csapata is, majd új lendülettel, a kortársi szellemhez méltón újrafogalmazva tovább élteti drámáinkat a debreceni deszkán!
Vidnyánszky Attila
DESZKA ÜNNEPÉLYES MEGNYITÓ
2013.február 28., 21,30 óra Horváth Árpád Stúdiószínház