DESZKA 2010- A szöveg teremtése, a dráma születése
Vidnyánszky Attila, igazgatóMost már nyugodtan nevezhetjük hagyománynak, hogy március elején Debrecen egy hétre a kortárs magyar dráma fővárosává lép elő. A Csokonai Színház évek óta egyik legfontosabb küldetésének tekinti, hogy a magyar klasszikus szerzők mellett minél nagyobb teret adjon a mai magyar drámaírók új, friss alkotásainak, és a folyamatosan változó valóság legaktuálisabb lenyomatait egybegyűjtve a nézőknek megmutathassa: itt tartunk most, így látjuk magunkat és világunkat. Hiszen a szöveg, a dráma nem muzeális tárgy, amit elég néha leporolni, hogy aztán újra visszategyük a vitrinbe.
A nyelv, a szó minden egyes pillanatban újra teremtődik az ajkunkon, amikor kimondunk valamit, új tartalommal töltjük meg vagy új formába öntjük érzéseinket, vágyainkat, ahogy tették ezt elődeink is az ókori görögöktől Shakespeare-en és Moliére-en át Csehovig, vagy a magyar irodalomnál maradva - Csokonai, Madách, Vörösmarty, Móricz és még számtalan géniusz. Az emberi élet az alkotás, a teremtés által nyer értelmet - legyen valaki bár asztalos, pék vagy éppen művészember. A drámaíró és a színész anyaga a szóba, a szövegbe sűrített valóság: ezt teremti, formázza, és osztja meg másokkal. Ezért az idei fesztivál programjának is egyik központi gondolata - a szöveg teremtése és a dráma születése. Így fontosnak tartottuk azt is, hogy a felnőtteknek szóló előadások mellett hangsúlyosan jelen legyenek a gyermekeknek szóló új színdarabok - hiszen a színházba járó gyermekekben látjuk a jövő alkotó embereit, akik számára meghatározó élménynek bizonyulhat egy-egy most látott előadás.
És mindenképpen örömteli dolog, hogy nevesebb íróink mellett, mint Esterházy Péter, Nádas Péter, Závada Pál, Háy János, Forgách András, Kiss Csaba, Tasnádi István, Pozsgai Zsolt, Zalán Tibor, Visky András, számos olyan szerzővel ismerkedhetünk meg, akik - bár még kevésbé ismertek - de méltó módon képviselhetik Debrecenben a kortárs magyar drámát.
A Csokonai Színház két produkciója is szerepel az idei seregszemlén - Kocsis István Van Gogh c. darabja, és kitekintésképpen Valére Novarina Képzeletbeli operett-je, amely már több rangos francia színházba kapott meghívást.
Ám a bemutatott előadások mellett talán a legfontosabb dolog, hogy évente legalább egyszer kötetlen formában, parázs szakmai beszélgetéseken és lelkes közönségtalálkozókon újra együtt lehetnek a mai magyar drámaírás alkotói illetve néző-olvasói. Egy hétig újra közös, nagy ünneppé válhat a magyar dráma.