Írások
E sorok írója stage managerként ott állt a színpad mellett hat évvel ezelőtt azon az estén. Jól emlékszik arra, hogy a végén, miután a szokásos ráadás dalok elhangzottak, Bródy és a zenekar levonult a színpadról. Kigyúltak a nézőtéri fények, jelezve a közönségnek, itt a vége, fuss el véle – a ruhatárig. Nekik azonban eszük ágában sem volt hazamenni. Először rázendítettek a Boldog születésnapot című örökzöldre, majd 10-12 ezer ember torkából felharsant, hogy még egyet! Még egyet! Eltelt vagy tíz perc! Ekkor kezdtem el rohanni Bródyért. Az öltözőfolyosón csevegett a stábbal. Gyere, lihegtem. Nem moccannak, gyere gyorsan! Bródy rámnézett, méltóságteljesen újra nyakába akasztotta a gitárját és jött. Amikor belépett a színpadra „felrobbant” a csarnok…
„Hálás vagyok nekik, mert nem bővelkedem sem szponzorokban, sem állami támogatásban. Így aztán a közönség az, amely engem színpadon tart azzal, hogy még mindig megveszi a lemezeket és a koncertjegyeket. Ettől érzem úgy, hogy még érdemes fellépnem”.
A 2016-os - nyugodtan nevezhetjük így – életmű koncertnek anno a frissen megjelent Ráadás című lemez dalai hoztak új lendületet, hordozták az újabb üzeneteket. Ma már a Birkaország, a Gyere édes, jöjj és korrumpálj vagy a Magyarok közt egy európai elfoglalta a helyét a Bródy-örökzöldek között. Ám azóta megjelent egy újabb album, a Gáz van, babám, amelyről megérzésünk szerint aligha hiányozhatnak majd a koncerten olyan nóták, mint a Tudod, én ott voltam vagy Akit a hazája nem szeretett.
„Én ott voltam, amikor beindult a hazai rock and roll, ott voltam, amiről ma már nagy történeteket mesélnek, ott voltam a rendszerváltás éveiben is, és látom, hogy most az a szokás, hogy hamisítják a múltat mindenfelé. Nekem ne magyarázza senki, hogy milyen is volt az a rock and roll, mert én ott voltam és úgy volt, ahogy volt”.
A 76 éves Tini egyik nagy slágerében „rezignált nyuggernek” tartja magát. Azért ezt ne vegyük készpénznek tőle! Bródy való(já)ban a Nemzet Költője. Olyan krónikás, aki a dalaival gyógyít, lelkesít, jókedvre derít vagy éppen hitet önt a csüggedőbe. Teszi ezt több mint fél évszázada. A szabadságról és a szerelemről énekel.
„Számomra felelősség és szolgálat is a dalírás. Ha igazságtalanság történik, ami mellett nem lehet elmenni szótlanul, akkor születnek új dalok. Nincs egyetlen sorom sem, amit meg kellene tagadnom”.
A novemberi 12-ei koncert előtti napokban jelent meg DVD-n a Vallomások című portréfilm Bródy Jánosról, Portrévázlat címmel, amelyhez két válogatás CD is társul harmincnégy dallal. A gondosan szerkesztett, elegánsan kivitelezett album Mentler Krisztina producer és csapata munkáját, fantáziáját dicséri. Őt idézzük: „Ajánlom ezt a filmet mindazoknak, akik szeretnék jobban és közelebbről megismerni a dalok költőjét, a szerzőt és az előadót, egy példát és igazodási pontot jelentő kortárs magyar művészt, a még gyakran Tininek becézett Bródy Jánost…
Számunkra megtisztelő, hogy a Ha én rózsa volnék című dalt Tóth Krisztina, Beér Miklós, Fischer Iván, Mészáros Antónia és Cserhalmi György idézi fel, és a DVD Extra mellékletében Bródy Jánoshoz fűződő gondolataikat is megismerhetjük…
A GrundRecords Kiadóval közösen úgy döntöttünk, hogy nem hagyunk hiányérzetet a hallgatókban, és a filmben szereplő zenei részletek eddig még meg nem jelent teljes felvételeit is közreadjuk 2 zenei CD-n, a koncertfelvételek korszerű, digitally remastered formájában, a filmben elhangzó idézetek sorrendjében, mintegy esszenciáját adva Bródy János több évtizedes színpadi jelenlétének”.