Theater Online
Instagram
  • Nyitólap
  • Képgaléria
  • Színházak
  • Portré
  • Hírek
  • Írások
  • Bemutatók
  • HTMSZ
  • Képügynökség
  • TESzT

    Hírek

    Feltámadó házi fesztivál és sok újdonság az új évadban

    2018. június 29.
    Népszerű, közkedvelt előadások jellemzik a 2017/2018-as évadot Szatmárnémetiben.
    A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának a 2016/2017-es évad az európai alapokból felújított színházépület újrabelakásáról szólt, a 2017/2018-as évben pedig már a megszokott terepen új kezdeményezések támogatása, új, színházhoz köthető rendezvények szervezése volt a cél, nem utolsósorban pedig az, hogy a társulat megtartsa kulturális piacvezető szerepét a romániai magyar színházi műhelyek sorában (immár hagyományosan a legtöbb bérletessel rendelkező, évadonként a legtöbb előadást játszó és legnézettebb magyar társulatként az országban).

    Az új évadban egy új színművésszel bővült a társulat, a Bocsárdi László rendezte, a 2016/2017-es évadban bemutatott Tévedések vígjátéka című előadásban még vendégművészként szereplő Diószegi Attila Sepsiszentgyörgyről szerződött át Szatmárnémetibe.

    Az évad során új személy került az Északi Színház két tagozatos intézményének élére: Nagy Orbán, a Harag György Társulat színművésze lett a színház főigazgatója.

    Az évad első nagyszínpadi bemutatója a Frederico García Lorca Berbarda Alba háza című darabjából készült előadás volt, Sorin Militaru rendezésében. Az évad első stúdióelőadása a reformáció emlékéve kapcsán létrehozott Én, Károli Gáspár című volt. Ennek szereplője Varga Sándor színművész, rendezője pedig Bessenyei István, a Harag György Társulat örökös tagja. Az évad folyamán Szatmárnémetibe érkezett és megtekintette az előadást a darab írója, Tóth-Máthé Miklós. A Brighella Bábtagozat október végén mutatta be első előadását az új évadban, A bőgős fia meg az ördögök címmel. Az Illyés Gyula azonos című meséje alapján színpadra vitt előadás rendezője a pécsi Bóbita Színház igazgatója, Sramó Gábor.

    A nagyszínpadi bemutatók sora Neil Simon Biloxi blues című darabjával folytatódott. Első alkalommal rendezett Szatmárnémetiben a Broadway-sikerdarab kapcsán Bordás Attila, aki eddig koreográfusként segítette eddig a társulat munkáját.

    A Harag György Társulat Brighella Bábtagozata egy interaktív, kedves előadással folytatta a bemutatói sorát: a Cókmók, avagy a morgolódó szekrénymanó című előadást Szívós Károly rendezte. Az Ács Alajos Stúdióteremben is újabb bemutatót tartottak: a Hadházi András UNITER- és Jászai-díjas színész valamint Tom Dugdale amerikai rendező által közösen írt Tizenöt próbálkozás a színészetre című monodráma ősbemutatóját tartották Szatmárnémetiben. Hatalmas érdeklődés övezte a társulat szilveszteri előadását: a Charley nénje című előadás rendezője Bessenyei István, a Harag György Társulat örökös tagja volt.

    Kocsis István Jászai Mari (A megkoszorúzott) című előadásának romániai bemutatója is az Ács Alajos Stúdióterem programkínálatát gazdagította, Tóth-Pál Miklós rendezésével és Kovács Nikolett címszereplésével, a társulat és az Ady Endre Társaság koprodukciójaként.

    Fergeteges vígjátékkal folytatta a bemutatók sorát a társulat: Ray Cooney Család ellen nincs orvosság című előadásának rendezője a magyarországi Lendvai Zoltán volt.
    A bábtagozat bemutatóinak a sora a Hapci Király birodalma című bábelőadással folytatódott, Nagy Regina rendezésében. Ő vitte színre a nagyszínpadon az utóbbi idők egyik legsikeresebb gyerekdarabját, a Presser Gábor és Varró Dániel által jegyzett Túl a Maszat-hegyen című produkciót és felújították a 2016/2017-es évben nagy sikerrel játszott A dzsungel könyve című előadást, szintén Nagy Regina rendezésében.

    A stúdióelőadások sorát az évadban a Dragomán György írásai alapján készült Vasvonó című pódiumelőadás zárta, melynek rendezője és szereplője is Frumen Gergő színművész, Székely Alpár hegedűművész partnereként.

    A 2017/2018-as évadban az Északi Színház újraélesztette a házi fesztiválját TranzitFeszt néven, melynek keretében fellépett Szatmárnémetiben a marosvásárhelyi András Lóránt Társulat, amely mozgásszínházi előadással szerepelt, de ott volt a fesztiválon többek között a nagyváradi Mária Királyné Színház, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház, a Moldovai Köztársaságból a kisjenői Eugene Ionesco Nemzeti Színház, a kolozsvári Váróterem Projekt, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata, a nagyváradi Szigligeti Színház, illetve a bukaresti Odeon Színház is. Természetesen a házigazda színház mindkét társulatának előadásai is szerepeltek a programban.

    Szintén érintett volt az Északi Színház mindkét társulata a február hónapban szervezett Miniévadban, amelyben a román tagozat és a Harag György Társulat is három-három előadást adott elő. Az eseményen számos romániai és magyarországi színikritikus vett részt.

    A Harag György Társulat alapítótagja a MASZÍN – Magyar Színházi Szövetségnek, melynek tagszínházai 2018. áprilisában, Szatmárnémetiben szervezték az első MASZÍN-találkozót, MAFESZT néven.

    Az évad további újdonsága volt a Havi Dráma SzatmárON sorozat is, melynek keretében minden hónapban egy-egy kortárs dráma felolvasószínházi előadását mutatják be az Északi Színház büféjében a társulat tagjai, pályakezdő rendezők és színészek közreműködésével.

    A sikeres előadások létrejöttéhez elengedhetetlen a pályázati források biztosította anyagi támogatás, hiszen a szatmári társulat egy önkormányzati fenntartású, kéttagozatos színház magyar társulataként a szűkös jegy- és bérleteladásokból származó bevételei mellett csak ezekből a külső támogatásokból tudja fedezni a produkciós kiadásait. Különösen nagy fontossággal bírnak a pályázatokon keresztül kapott támogatások a 2017/2018-as évadban, amikor az önkormányzatok jelentős bevételektől estek el az országban zajló adóreformok következtében, melyek az önkormányzati fenntartású kulturális intézmények gazdálkodására is kedvezőtlen hatást gyakoroltak. A Harag György Társulat, illetve a Brighella Bábtagozat összesen több 250 ezer lej értékben jutott pályázati támogatáshoz.

    A társulat az évad folyamán számos településen lépett fel, Nagykárolyban, Nagybányán és Tasnádon bérlet-rendszerben is játszott. Emellett az évadban a társulat vendégszerepelt több alkalommal Nagyváradon, Aradon és Sepsiszentgyörgyön, fesztivál-meghívásoknak tett eleget Gyulán és Tiszaújvárosban, Budapesten pedig a Nemzeti Színházban játszotta a Tévedések vígjátéka című előadását. Vendégszerepelt továbbá Magyarországon a József Attila színházban a Tévedések vígjátéka és az A dzsungel könyve című előadásokkal, a Tizenöt próbálkozás a színészetre című monodráma pedig a debreceni DESZKA fesztivál meghívottja volt. A Jövőre, veled, ugyanitt című, három éve műsoron levő előadás az évadban Nyíregyházán és Debrecenben vendégszerepelt. Szintén a Tévedések vígjátéka című produkcióhoz kötődött a társulat részvétele a budapesti Thália Színházban megrendezett Határon Túli Magyar Színházak Szemléjén.


    Saját szervezésű programok:
    1. Önálló sátorral volt jelen a XV. Partiumi Magyar Napok során, a Kossuth-kertben.
    2. A színház román tagozatával megszervezett a TranzitFest nevű nemzetközi színházi fesztivált. Tizenegy nap alatt öt ország színházai, társulatai léptek fel Szatmárnémetiben, nyolc helyszínen, összesen 20 előadással.
    3. Egész napos műsorfolyammal ünnepelte a Magyar Költészet Napját a zsúfolásig megtelt District 15-ben, a SzatmárON program keretében.
    4. Szintén a költészetnaphoz kötődően, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőséggel és a LiterArt Magyartanárok Egyesületével közös szervezésben, 1000 középiskolás diák részvételével, flashmobot szervezett a társulat az újfőtér rendezvényterén.
    5. A Harag György Társulat társszervezőként vett részt az idei Magyar Kultúra Hete elnevezésű rendezvénysorozat megrendezésében.
    6. A társulat Brighella Bábtagozata részt vett az óvodsoknak és elemi iskolás gyerekeknek megrendezett bábos vetélkedő megszervezésében.
    7. Folytatták az önkéntesprogramot, amely több, a színházi munka iránt érdeklődő fiatalt vonz a társulat köré. A programot három fiatal színész, Frumen Gergő, Keresztes Ágnes és Moldován Blanka vezeti. Az önkéntesek a színház különböző tevékenységeinek lebonyolításában segédkeznek, illetve statisztálnak is az előadásokban.
    8. Az Északi Színház román tagozatával közösen első alkalommal szerveztek miniévadon, amelyben a két társulat legsikeresebb előadásait játszották.
    9. A Harag György Társulat szervezte meg a MASZIN – Magyar Színházi Szövetség első saját fesztiválját, a MAFESZT-et.
    10. Útjára indították a Havi Dráma felolvasószínházi Sorozatot
    11. Animáció és slapstick workshopot szerveztek, Szabó Attila vezetésével
    12. Écsi Gyöngyi workshopot tartott a mesemondás fortélyairól
    13. Néptánc workshopot szerveztek, az oktató Kerekes Dalma volt
    14. Mozgásworkshopot szerveztek Györfi Csaba iránytásával
    15. Színészmesterség-workshopot tartott Gelu Badea
    16. Mozgásworkshopot tartott Bordás Attila
    17. Társszervezőként vettek részt egy súlyosan beteg gyermek javára összeállított jótékonysági előadás megszervezésében.
    18. Évadzáró gálaműsorral ért véget a 2017/2018-as színházi évad




    A Harag György Társulat 2017/18-as bemutatói:
    1. Federico García Lorca: Bernarda Alba háza (Rendezte: Sorin Militaru)
    2. Neil Simon: Biloxi blues (Rendezte: Bordás Attila)
    3. Brandon Thomas – Aldobolyi Nagy György - Szenes Iván: Charley nénje (Rendezte: Bessenyei István)
    4. Ray Cooney: Család ellen nincs orvosság (Rendezte: Lendvai Zoltán, m.v.)
    5. Varró Dániel – Presser Gábor: Túl a Maszat-hegyen (Rendezte: Nagy Regina)
    6. Tom Dugdale – Hatházi András: Tizenöt próbálkozás a színészetre (Rendezte: Tom Dugdale inv.)
    7. Kocsis István: Jászai Mari (Rendezte: Tóth-Páll Miklós)
    8. Tóth-Máthé Miklós: Én, Károli Gáspár (Rendezte: Bessenyei István)
    9. Vasvonó – Dragomán György írásai alapján (Rendezte: Frumen Gergő)
    10. Illyés Gyula – Szántó Viktória – Kovács Áron: A bőgős fia meg az ördög (Rendezte: Sramó Gábor m. v.)
    11. G. Szász Ilona: Cókmók, a morgolódó szekrénymanó (Rendezte: Szívós Károly m. v.)
    12. Lázár Ervin meséje és népmesék nyomán: Hapci Király birodalma (Rendezte: Nagy Regina)


    Jótékonysági előadások:
     Társszervezői voltak Nagy Norbert tenor karácsonyi jótékonysági koncertjének
     Jótékonysági előadás a társulat egyik sújos beteg tagja gyógykezelésére Ray Cooney: Család ellen nincs orvosság (rendező: Lendvai Zoltán, m.v.)
     Társszervezői voltak egy leukémiás gyerek gyógykezelésére gyűjtő előadásnak
     Federico García Lorca: Bernarda Alba háza (rendező: Sorin Militaru) a Máltai Segélyszolgálat működésének támogatására
     William Shakespeare: Tévedések vígjátéka (rendező: Bocsárdi László, m.v.) a Hans Lindner Alapítvány működésének a támogatására.
     Tom Dugdale - Hatházi András: Tizenöt próbálkozás a színészetre (rendező: Tom Dugdale, m.v.) a Máltai Segélyszolgálat és a Hans Lindner Alapítvány működésének támogatására.


    Meghívott előadások:
    • Schilling Árpád – Láng Annamária: EXIT (rendező: Schilling Árpád) – a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, az aradi Ioan Slavici színház és a Zombori Nemzeti Színház előadása (HU, RO, SRB, ENG) – TranzitFeszt
    • Flow – táncszínház (koreográfia: Bezsán Noémi) - András Lóránt Társulat Marosvásárhely - TranzitFeszt
    • Visky András: Júlia (rendező: Szabó K. István) – debreceni Csokonai Nemzeti Színház - TranzitFeszt
    • Gotthold Ephraim Lessing: Emilia Galotti (rendező: Keresztes Attila) – nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház - TranzitFeszt
    • Reacting Chernobyl (rendező: Cosmin Matei) Szvjatlana Alekszievicsi és Vlagyimir Csertkov szövegei alapján – a ZUG.zone és a kolozsvári Váróterem Projekt előadása - TranzitFeszt
    • Timur Vermes: Nézd, ki van itt! (rendezte: Theodor Cristian Popescu) – Marosvásárhelyi Nemzeti Színház, Tompa Miklós Társulat - TranzitFeszt
    • Moliere: Mizantróp (rendező: Novák Eszter) – Szigligeti Színház, Nagyvárad - TranzitFeszt
    • Zelei Miklós: Hubertus (rendező: Berettyán Nándor) – a budapesti Gózon Gyula Színház és a beregszászi Illyés Gyula Állami Magyar Színház előadása - TranzitFeszt
    • Benedek Elek: Többsincs királyfi (rendező: Árkosi Árpád), Magyar Népmeseszínház – bérletes előadás
    • Kozma András: Mese a Napkirályról és a Holdkirálynőről (rendező: Árkosi Árpád), Magyar Népmeseszínház – bérletes előadás
    • William Shakespeare: Vízkereszt, vagy amire vágytok (rendező: Bocsárdi László) – Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy – bérletes előadás
    • Litvai Nelli: A világszép nádszálkisasszony (rendező: Baksa Imre) - a budapesti Manna Társulat és a Neptun Brigád előadása – Partiumi Színházi Esték
    • „A gyönyörben nincs középút” - Eszenyi Enikő önálló estje – budapesti Vígszínház – Partiumi Színházi Esték
    • Szerencsés János, avagy az ördög három aranyhajszála (rendező: Markó Róbert) – a debreceni Vojtina Bábszínház előadása – Partiumi Színházi Esték
    • Sex, drogs, gods & rock' n roll (rendező: Tapasztó Ernő) - Aradi Kamaraszínház – Partiumi Színházi Esték
    • Tóth Kálmán: Kinizsi Pál (rendező: Szőke Kavinszki András) – a veszprémi Kabóca Bábszínház előadása – Partiumi Színházi Esték
    • Halj meg és nagy leszel - Földes László (Hobo) önálló estje – Partiumi Színházi Esték
    • Grimm-Kardos Tünde: Békakirály (rendező: Halasi Dániel) - a veszprémi Kabóca Bábszínház előadása – Partiumi Színházi Esték
    • Bohumil Hrabal: Sörgyári capriccio (rendező: Hargitai Iván) – a budapesti József Attila Színház előadása – Partiumi Színházi Esték
    • Kukorica Jancsi, a Vitéz – a szlovéniai Kuttyomfitty Társulat előadása – Partiumi Színházi Esték
    • Szereted-e még? – Gergely Róbert Szécsi Pál emlékkoncertje – Partiumi Színházi Esték
    • Wass Albert-Strausz Tünde: Erdők könyve – a budapesti Aranyszamár Bábszínház előadása – Partiumi Színházi Esték
    • Székely Csaba: Szeretik a banánt, elvtársak? (rendező: Sorin Militaru) – a marosvásárhelyi Yorick Stúdió előadása – Partiumi Színházi Esték
    • Az égig érő fa (rendező: Lélek Sándor Tibor) – a nagyváradi Szigligeti Színház Lilliput bábtársulatának előadása - MAFESZT
    • Benedek Elek: A szerencsekrajcár - a Háromszék Táncegyüttes előadása - szabadelőadás
    • Hommage à Kodály Zoltán – a budapesti Magyar Állami Népi Együttes és a hagyományok Házának közös előadása – Magyar Kultúra Hete
    • Tóth – Máthé Miklós: Zsoltáros és zsoldos (rendező: Kiss Domokos Márk) - a Magyar Drámák Színháza és a Váci Dunakanyar Színház előadása – Magyar Kultúra Hete
    • Vitéz Palkó – magyar népmese, a Zanotta Art Kulturális és Művészeti Egyesület előadása – Magyar Kultúra Hete
    • Hegedős László: Rongylabda, a Zanotta Art Kulturális és Művészeti Egyesület és a Váci Dunakanyar Színház előadása – Magyar Kultúra Hete
    • Bereményi Géza: Irén Levele, Budapest - – Magyar Kultúra Hete
    • Perczel Enikő: A nemzet csalogánya, Blaha Lujza dalos élete – Magyar Kultúra Hete
    • Angyalbárányok, Écsi Gyöngyi és Kováts Marcell előadása, Magyarország – Magyar Kultúra Hete
    • Hedry Mária: Zrínyi Ilona, Magyarország – Magyar Kultúra Hete
    • Túl a szemen – Ady emlékműsor a Role együttessel – Magyar Kultúra Hete
    • Bertolt Brecht - Paul Dessau: A kaukázisi krétakör (rendező: Anca Bradu) – a nagyváradi Szigligeti Színház előadása - MAFESZT
    • Piroska (rendező: Bereczki Csilla) – a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház bábtársulatának előadása - MAFESZT
    • VANmeSE (rendező: Foltin Jolán) – a nagyváradi Szigligeti Színház Nagyvárad Táncegyüttesének előadása - MAFESZT
    • Shakespeare, Sonetul 66 (rendező: Kokan Mladenović) - a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház - MAFESZT
    • Matei Vișniec: A III. Richárd betiltva, avagy jelenetek Meyerhold életéből, (rendező: Bélai Marcel) –a marosvásárhelyi Havi Dráma előadása - MAFESZT
    • Matei Vișniec: Migránsoook (rendező: Zakariás Zalán) – a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház előadása - MAFESZT
    • Alina Nelega: Rudolf Hess tízparancsolata (rendező: Tapasztó Ernő) – az Aradi Kamaraszínház előadása - MAFESZT
    • Otthon (rendező: Györfi Csaba), a Duna Táncműhely előadása - szabadelőadás
    • Móricz Zsigmond: Barbárok (rendező: Györfi Csaba), spectacolul a nagyváradi Szigligeti Színház Nagyvárad Táncegyüttesének előadása – bérletes előadás
    • Alexandre de la Patellière: Hogyan nevezzelek?, (rendező: Ilja Bocsarnikovsz), a debreceni Csokonai Nemzeti Színház előadása – bérletes előadás
    • Tasnádi István: Szibériai csárdás, (rendező: Tasnádi Csaba), a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház előadása - szabadelőadás
    • Feketeszárú cseresznye, (rendező: Kerényi Imre), a budapesti József Attila Színház előadása - szabadelőadás

    Vendégjátékok:
     William Shakespeare: Tévedések vígjátéka (rendező: Bocsárdi László, m. v.), Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy
     William Shakespeare: Tévedések vígjátéka (rendező: Bocsárdi László, m. v..), Nemzeti Színház, Budapest
     Federico García Lorca: Bernarda Alba háza (rendező: Sorin Militaru), Nagykároly
     Zerkovitz Béla - Szilágyi László: Csókos asszony (rendező: Bessenyei István), Arad
     Zerkovitz Béla - Szilágyi László: Csókos asszony (rendező: Bessenyei István), Szigligeti Színház, Nagyvárad
     Brandon Thomas - Aldobolyi Nagy György - Szenes Iván: Charley nénje (rendező: Bessenyei István), Nagykároly
     G. Szász Ilona: Cókmók, a morgolódó szekrénymanó (rendező: Szívós Károly m.v.) Nagykároly
     Brandon Thomas - Aldobolyi Nagy György - Szenes Iván: Charley nénje (rendező: Bessenyei István) Nagybánya
     Brandon Thomas - Aldobolyi Nagy György - Szenes Iván: Charley nénje (rendező: Bessenyei István) Tasnád
     Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) Bóbita Bábszínház, Pécs
     Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) BábSzínTér Bábszínház, Kaposvár
     Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) Kabóca Bábszínház, Veszprém
     Horváth Viktor: Vilmos és Kormos, avagy erény és öv (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Bóbita Bábszínház, Pécs
     Bernard Slade: Jövőre, veled, ugyanitt (rendező: Babarczy László, m.v.) Nyíregyháza
     Bernard Slade: Jövőre, veled, ugyanitt (rendező: Babarczy László, m.v.) Debrecen
     Brandon Thomas - Aldobolyi Nagy György - Szenes Iván: Charley nénje (rendező: Bessenyei István) Szigligeti Színház, Nagyvárad
     Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Nagybánya
     Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Tasnád
     Geszti Péter - Békés Pál - Dés László: A dzsungel könyve (rendező: Nagy Regina) József Attila Színház, Budapest
     Marie Jones: Kövekkel a zsebében (rendező: Balogh Attila, m.v.) Budapest
     Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Sepsiszentgyörgy
     William Shakespeare: Tévedések vígjátéka (rendező: Bocsárdi László, m. v.) Csokonai Nemzeti Színház, Debrecen
     Neil Simon: Biloxi Blues (rendező: Bordás Attila) Tasnád
     Ray Cooney: Család ellen nincs orvosság (rendező: Lendvai Zoltán, m.v.) Nagybánya
     Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Csenger
     Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Nábrád
     Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Kisvárda
     Szász Ilona: Mosó Masa mosodája (rendező: Sramó Gábor, m.v.) Máriapócs
     Geszti Péter - Békés Pál - Dés László: A dzsungel könyve (rendező: Nagy Regina) Nagykároly
     Geszti Péter - Békés Pál - Dés László: A dzsungel könyve (rendező: Nagy Regina) Sică Alexandrescu Színház, Brassó
     Presser Gábor - Varró Dániel: Túl a Maszat-hegyen (rendező: Nagy Regina) Nagykároly
     Frații Grimm: Hapci király birodalma (rendező: Nagy Regina) Nagykároly
     Jegesmedvék – felolvasószínházi előadás – Nagybánya
     Jegesmedvék – felolvasószínházi előadás – Kolozsvár
     Neil Simon: Biloxi Blues (rendező: Bordás Attila) Nagybánya
     Évadzáró Gála – Tasnád


    A Harag György Társulat a következő fesztiválokon szerepelt 2017/18-ban:
     Marie Jones: Kövekkel a zsebében - (rendező: Balogh Attila, m.v.) Főtér fesztivál, Nagybánya
     Visky András: Pornó – dráMA fesztivál, Székelyudvarhely
     Szilágyi László - Zerkovitz Béla: Csókos asszony (rendező: Bessenyei István) Színház Határok Nélkül, Tiszaújváros
     Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.), Fux Feszt, Nagyvárad
     Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.), PUCK Fesztivál, Kolozsvár
     William Shakespeare: Tévedések vígjátéka (rendező: Bocsárdi László, m.v.), Kisebbségi Színházak Kollokviuma, Gyergyószentmiklós
     Tom Dugdale - Hatházi András: Tizenöt próbálkozás a színészetre (rendező: Tom Dugdale, m.v.) Deszka Fesztivál, Debrecen
     William Shakespeare: Tévedések vígjátéka (rendező: Bocsárdi László, m.v.), Határon Túli Színházak Fesztiválja, Thália Színház, Budapest
     Illyés Gyula - Szántó Viktória - Kovács Áron: A bőgős fia meg az ördög (rendező: Sramó Gábor, m.v.), Kabóciádé Családi Fesztivál, Veszprém
     Horváth Viktor: Vilmos és Kormos, avagy erény és öv (rendező: Sramó Gábor, m.v.), Double Rise Fesztivál, Torockó

    Díjak:
     Bandura Emese az RMDSZ Ezüst Tulipán díjával lett kitüntetve
     A kolozsvári Puck Nemzetközi Báb- és Marionett fesztiválon Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) című előadás nyerte el a fesztivál fődíját, a legjobb előadásnak járó díjat.
     A kolozsvári Puck Menzetközi Báb- és Marionett fesztiválon Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) című előadás kapcsán Nagy Anikó megosztva kapta a legjobb női alakításért járó díjat
     A kolozsvári Puck Menzetközi Báb- és Marionett fesztiválon Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) című előadás kapcsán Czapp Ferenc zeneszerző a legjobb zenéért kapott díjat.
     A kolozsvári Puck Menzetközi Báb- és Marionett fesztiválon Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) című előadás kapcsán a legjobb dramaturgiáért járó díjat Nagy Viktória Éva és Schneider Jankó kapta meg.
     A nagyváradi FuxFeszt Bábszínházi Fesztiválon Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) című produkció kapta a fesztivál legjobb előadásának járó díjat.
     A nagyváradi FuxFeszt Bábszínházi Fesztiválon Michael Ende: Történet a tálról és a kanálról (rendező: Schneider Jankó, m.v.) című produkció kapta meg a pedagógusok díját.

    Belső díjak:

    A közönségszavazatok alapján kiosztott díjak:
    1. Legjobb színész (Nagybánya): Nagy Csongor Zsolt
    2. Legjobb színésznő (Nagybánya): Moldován Blanka
    3. Legjobb drámai színész: Rappert-Vencz Gábor
    4. Legjobb drámai színésznő: Kovács Nikolett
    5. Legjobb komikus színész: Nagy Csongor Zsolt
    6. Legjobb komikus színésznő: Moldován Blanka
    7. Legjobb epizód-színész: Poszet Nándor
    8. Legjobb epizód-színésznő: Méhes Kati

    II. A társulat művészeti tanácsa, illetve a társulat tagjainak szavazatai alapján kiosztott díjak:

    1. Támogatói díj: Pataki Enikő
    2. „Angyalka” díj (a háttérszemélyzet díja Angel József egykori ügyelő emlékére): Botos Gergő
    3. Diószeghy Olga díj (a háttérszemélyzet díja Diószeghy Olga súgó emlékére): Varga Katalin
    4. Baranyai Zoltán díj (debüt-díj): Orbán Zsolt

    Nívó-díjak:
    1. Keresztes Ágnes
    2. Frumen Gergő
    3. Nagy Csongor Zsolt
    4. Moldován Blanka

    A társulat művészeti tanácsa által odaítélt nagydíjak:
    1. Ács Alajos díj: Kovács Nikolett
    2. Harag György díj: Gaál Gyula



    A 2017/2018-as színházi évadban a Harag György Társulat munkáját a következő vendégművészek segítették:
     Sramó Gábor, rendező
     Szívós Károly, rendező
     Tom Dugdale, rendező
     Lendvai Zoltán, rendező
     Cristian Gătina, díszlettervező
     Márton Erika, díszlet- és jelmeztervező
     Nagy Kovács Géza, díszlettervező
     Golicza Előd, díszlettervező
     Török Ágnes, látványtervező
     Hatházi Rebeka, díszlet- és jelmeztervező
     Bátonyi György, díszlettervező
     Bodor Judit, jelmez és bábtervező
     Benedek Zsolt, fordító/dramaturg
     Deák Katalin, dramaturg
     Kovács Áron, zeneszerző
     Iszlai József, zeneszerző
     Bornai Szilveszter, zeneszerző
     Tóth Tünde, színész
     Lukács Szilárd, színész
     Hatházi András, színész
     András Lóránt, koreográfus
     Székely Alpár, zenei vezető
     Biró Eszter, fordító
     Kovács Eszter, fordító
     Raluca Sas Marinescu, fordító


    A társulat a következő tagokkal bővült a 2017/18-as évadban:
    o Diószegi Attila, színész
    o Czinzel László, irodalmi titkár

    A 2017/18-as színiévadban a Harag György Társulat munkáját segítő Proscenium Alapítványnak az előadások létrehozására 147.814 RON, a Brighella Bábtagozat előadásait segítő Art Project Egyesületnek pedig 104.725 RON vissza nem térítendő támogatást sikerült pályázati alapokból lehívnia.
    A társulatnak az idei színházi évadban 30 bérlete (felnőtt, középiskolás, ifjúsági, kisiskolás, nagybányai, nagykárolyi, tasnádi és óvodás bérlet), összesen 8.328 bérletese volt.

    Összesen 52.786 néző követte figyelemmel a társulat műsorán szereplő produkciókat, amelyből 46.515 társulatunk saját előadásait tekintette meg, 5.199 diáknéző volt, és 11.784-en különböző vendégjátékok során láthatták előadásainkat. A székhelyen kívül 44, a székhelyen pedig 193 előadást játszottunk. A társulat összesen 237 alkalommal lépett közönség elé.
    • Interjúk

      Az semmi – ezt hallgasd meg!

      Az alábbi interjú kiváló apropója lehetne, hogy nyolcvanegyedik születésnapján, egykori kaposvári kollégái egy általuk alapított elismeréssel, a „Kossuth díjasok Kossuth díjával” lepték meg a Jászai Mari-díjas, érdemes művészt, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját. Koltai Róberttel néhány nappal a díjátadás után színházi pályájáról beszélgettünk.
      Rojkó Annamária
      20224. december 3.
    • Művészek írták

      Peter Lindbergh – Budapest Fotó Fesztivál

      A Budapest FotóFesztivál és a Műcsarnok 2025-ben immár kilencedik alkalommal rendezi meg közös fesztiválnyitó kiállítását – idén Peter Lindbergh ikonikus fotóiból válogatva. A nemrég elhunyt fotóművész műcsarnoki tárlatát fia, Simon Brodbeck, a BPF eseményét Mucsy Szilvia, a fesztivál igazgatója nyitotta meg.
      Szegő György
      2025. április 1.
    • Művészek írták

      Olasz szalmakalap

      „Engem általában lenyűgöz egy színpadi szöveg..., Ez a legfontosabb: olyan anyagot találni, ami meghozza a kedvemet. Az Olasz szalmakalap színtiszta színház. Mindig nagy kedvet csinál a munkához – ezért rendeztem meg már korábban is – mert örömből fakad.” (Silviu Purcǎrete rendező)
      Szegő György
      2025. március 13.

    Bemutatók képekben

    • Macskazene
      Orlai Produkciós Iroda Macskazene
      rendezőMáté Gábor
    • A kis kéményseprő
      Opera – Eiffel Műhelyház A kis kéményseprő
      rendezőToronykőy Attila
    • Jelenetek a házasságról
      Szegedi Kortárs Balett Jelenetek a házasságról
      rendezőJuronics Tamás
    • A Nibelung-lakópark
      Székesfehérvári színház A Nibelung-lakópark
      rendezőSzikora János

    Partner oldalak

    Az oldal megjelenését támogatja: Nemzeti Kulturális Alap Magyar Művészeti Akadémia Emberi Erőforrások Minisztériuma Kulturális és Innovációs Minisztérium Petőfi Kulturális Ügynökség
    © 2025. - THEATER Online - theater.hu