Theater Online
Instagram
  • Nyitólap
  • Képgaléria
  • Színházak
  • Portré
  • Hírek
  • Írások
  • Bemutatók
  • HTMSZ
  • Képügynökség
  • TESzT

    Hírek

    A huszonötödik Raszputyin-előadást ünnepelték Temesváron

    2023. január 29.
    Turnén volt a Harag György Társulat: január 24-én Temesváron a MAFESZT-en vendégszerepelt a Raszputyin, január 26-án és 27-én pedig a debreceni közönség láthatta a Sardar Tagirovsky által színpadra vitt fikciós történelmi drámát.
    Három állomásos turnét zárt pénteken a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata: előbb Temesváron, majd Debrecenben játszották a Szőcs Géza által ír drámát. A 2019-ben magyar nyelvű ősbemutatóként színpadra vitt előadás fontos mérföldkő a Harag György Társulat életében, a szinte az egész társulatot megmozgató produkció ugyanis nagy sikert aratott a szatmári nézők mellett számos jelentős színházi fesztivál, köztük budapesti Nemzeti Színház MITEM nemzetközi színházi fesztiválja és a bukaresti magyar színházi seregszemle, a BUKFESZT közönsége előtt is.

    Az előadás díjazott volt a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválján is: Rappert-Vencz Gábor a legjobb férfi főszereplő díját kapta, a társulat pedig a legjobb csapatmunkáért kapott elismerést.
    Temesváron, a MASZÍN Magyar Színházi Szövetség fesztiválján, a MAFESZT-en a Csiky Gergely Állami Magyar Színház terme egy, a társulat számára igazán fontos előadás helyszíne volt, ugyanis a Raszputyint ekkor játszották 25. alkalommal. A zsúfolt teltházzal játszott produkciót felállva, percekig tartó tapsviharral ünnepelte a temesvári közönség, az előadást követően pedig a függöny mögött a szereplőket és a háttérszemélyzetet meglepetés - csokitorta és pezsgő - várta a huszonötödik előadás tiszteletére. Az ünnepi alkalomból Bessenyei Gedő István társulatigazgató és az előadás rendezője, Sardar Tagirovsky is gratulált a jelenlevőknek.

    „Szép szám ez a 25-ös előadásszám, amit ebben a műfajban kevés előadás ér meg a repertoárunkon. A szélesebb korosztályi besorolású, illetve zenés vagy vígjátéki műfajú közönségkedvencek sorában kevésbé kirívó előadásszám volna, de egy mély gondolatiságú, kortárs "fiktív történelmi dráma" négy órás előadása esetében szinte kivételes teljesítmény (utoljára hat évvel ezelőtt, a Bocsárdi László rendezte Tévedések vígjátéka közelítette meg ezt az előadásszámot).
    Társulatunk az ilyen, kizárólag felnőtt nézőknek szánt és kortárs ízléssel színre vitt előadások tekintetétben olyankor büszkélkedhet ilyen előadásszámokkal, amikor számos fesztiválmeghívással járó élénk szakmai érdeklődés övezi a produkciót. A Raszputyinnal kapcsolatban azért is éreztük ezt különösen nagy eredménynek, mert a koronavírus-járvány miatt az előadás hosszú időre hallgatásra volt ítélve. A 25-ös előadásszám ez esetben is a kiemelt a szakmai és a közönség-érdeklődésre utal, hiszen a produkció vendégszerepelt már Bukarestben, Budapesten, Debrecenben, Nyíregyházán, Kisvárdán, Székelyudvarhelyen, Temesváron, Sepsiszentgyörgyön, Nagyváradon, Nagybányán és Nagykárolyban is – a sor pedig újabb helyszínekkel bővül majd a jövőben is. Ez a 25. előadás nem egy út vége tehát, csupán egy fontos mérföldkő a Raszputyin zajos sikerekkel kövezett útján.” – tudtuk meg Bessenyei Gedő István társulatigazgatótól.

    A temesvári fellépést követően máris sor került a 26. és 27. Raszputyin-előadásra: mindkettőt Debrecenben, a színház új épületeként az idei évad elején felavatott Csokonai Fórum Latinovits-termében játszotta a társulat csütörtökön és pénteken. A siker itt sem maradt el, a két alkalommal összesen közel hétszáz debreceni néző tekintette meg a szatmári produkciót.

    Kapcsolódó linkek

    • https://www.youtube.com/watch?v=qMyubbO7oUQ&t=6sRaszputyin trailer
    • Interjúk

      A senki fája

      Árpád, elindítom a telefonon a rögzítést, kezdjük.
      – Velem ilyen tekerős izével kellene felvenni ezt a beszélgetést, amivel Bartókék dolgoztak annak idején. A régmúltból maradtam itt, az passzolna hozzám.
      Bérczes László
      2026. december 28.
    • Interjúk

      Öt és fél évtized a fényben

      László Béla neve több generáció számára összeforrt a szolnoki Szigligeti Színház előadásaival. Több mint ötvenöt éve dolgozik a színházi háttérben, világosítóként majd fővilágosítóként rendezők, színészek és nézők élményeit formálja láthatatlanul, mégis meghatározó módon.
      Váradi Nóra
      2026. december 10.
    • Művészek írták

      Frankenstein – avagy a modern Prométheusz

      Kétszáz éve Percy B. Shelley és felesége, Mary a baráttal, Lord Bayronnal írósdit játszottak. Mary 19 évesen így írta meg az ikonikussá vált Frankenstein regényt. Sok átdolgozás lett, hiszen a közönség szeret borzongani. Itt csak a 16 éven felül. Garai Judit és Hegymegi Máté új változata ma lényegében látványszínház.
      Szegő György
      2026. március 10.

    Bemutatók képekben

    • Ivánka bácsi
      Budaörsi Latinovits Színház Ivánka bácsi
      rendezőKeresztes Tamás
    • Kommuna – Székely öko-románc
      Sepsiszentgyörgyi színház Kommuna – Székely öko-románc
      rendezőRadu Afrim
    • Rinocéroszok
      Sepsiszentgyörgyi színház Rinocéroszok
      rendezőBocsárdi László
    • Boldogságkeresők
      Nagyvárad Táncegyüttes Boldogságkeresők
      rendezőGyörfi Csaba

    Partner oldalak

    Az oldal megjelenését támogatja: Nemzeti Kulturális Alap Magyar Művészeti Akadémia Emberi Erőforrások Minisztériuma Kulturális és Innovációs Minisztérium Petőfi Kulturális Ügynökség
    © 2026. - THEATER Online - theater.hu