A tizenhárom aradi vértanú névsorát tanítják az iskolákban, és illik is tudni, de a tizennegyedik nevét, Lenkey tábornokét, alig ismerik. Pedig az ő százada volt a gyújtózsinór, ők csatlakoztak elsőként a forradalomhoz.
Az egri Gárdonyi Géza Színház különleges bemutatóval hajt fejet a város szülöttje előtt: Fekete Sándor: Lenkey című drámáját játsszák a stúdiószínpadon Beke Sándor rendezésében, Várhelyi Dénessel a főszerepben, méltó módon emléket állítva Lenkey tábornoknak.
Sztanislauban Lenkeyt lecsukták, mert nem ölette halomra a lengyel hazafiakat. Brezányban külön akasztófát állítottak fel a számára, hogy mindenki lássa, hol végzik az árulók. Vérdíjat tűztek ki a fejére. Világos után, aradi kihallgatásán a vérbíró közölte vele, hogy bárki kaphat kegyelmet, de az ő bitófáját már készíti az ács... A legünnepeltebb hős volt a forradalomban. Erős érzelmek kötötték egy csodálatos lengyel grófnőhöz.. Egri volt és büszkék lehetünk rá – fogalmaz a rendező.
Lőrinc Katalin a kortárs tánc egyik legfelkészültebb előadója, oktatója, kutatója. Az előadásait nézni, hallgatni újra és újra élmény,de most személyes emlékeiről kérdezzük ...
Molnár Ferenc Lilioma „nagy színház”, méltán világszerte a legismertebb magyar színpadi mű. Eddig szinte tabuként tisztelte a honi színházi világ. Újrafogalmazása veszélyes vállalkozás, de éppen a Vígszínháznak talán „előjoga” ez.